Бамбукът е едно от най-старите растения в света, използвало се за градивен материал при строежа на съоръжения в древността. Данни за неговата употреба датират от повече от 7 хил. години.
От мостове и къщи до фенери, лъкове и свитъци в древен Китай – употребата му е била изключително широка.
Той расте с поразителна скорост, която може да достигне до метър за една нощ и достига размери от 45 до 100 метра.
До днес в Азиатските страни той се използва в хранителната индустрия, заради богатото си съдържание на фибри и хранителни вещества. Той цъфти веднъж на 30, 50 или 100 години и след това загива поради изчерпване на енергийните си запаси, които са се трансформирали в храна за нас. Освен това е нискокалоричен и антибактериален. Съдържа силиций, който е полезен за кожата и се прилага в народната медицина на източните народи.
Използвал се е за гонене на зли духове, защото в огън се взривява. По-късно с откриването на барута и фойерверките неговата употреба е изчезнала.
В козметичната индустрия той намира широко приложение: в кремовете против бръчки или в маски и шампоани за коса, които се справят ефективно с излишния себум, пърхот, екзема и псориазис. Бори се със свободните радикали и поддържа младостта на човешкото тяло. Служи и като ексфолиант, който запазва влагата за по-дълго в кожата.
Днес бамбукът ефективно може да се прилага в изработката на дръжки за четки, чаши, еднократни съдове за хранене като чаши, чинии и вилици и опаковки, защото е част от природата и за разлика то пластмасата се разгражда много по-бързо и лесно.
През последните години все повече фирми започват да произвеждат прибори и аксесоари за дома, които са еко съобразни и не вредят на природата. Тяхното производство е с много по-нисък въглероден отпечатък в сравнение с пластмасата и вероятно скоро ще бъде бъдещето за индустрията. В Европа и по света масово се забранява употребата на еднократна пластмаса, което стимулира хората да се ориентират към по-устойчиви стоки.