Жителите на Древна Япония били търговци, занаятчии, самураи и земеделци. Именно тази древна страна става люлка на самураите. Значението на думата самурай е „да служа“. Защо самураите са се наричали така, каква е била тяхната роля в живота на Древна Япония и по какви правила са живеели, че значението на думата, която ги определя, е именно „да служа“?
Още: Как да изберем правилните ски обувки за нас?
Още: Кои са най-честите причини за поява на конденз в банята?
Самураите – защитниците на Япония
Самураите били смели защитници на Япония, ръководени от свой закон, неписан, наречен Бушидо, отличаващи се от останалите основни класи по характерната им прическа, двата меча на кръста, пищните доспехи, бронята от дърво и кожа, правилата, по които живеели и принципите, по които се ръководели. Единствената цел в живота на самураите била да се бият, да побеждават, да са готови да жертват тялото си, но не и честта си, да служат, поради което съвсем не е случайно, че значението на думата самурай е „да служа“. Загубили битка или чест, те извършвали самоубийствен ритуал, наречен сепуко, с който вярвал, че възстановявали честта в отвъдния свят, отдавайки тялото си.
Откъде идват самураите?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/
Принц Ямато, притежаващ всички необходими качества на самурая, се счита за родоначалник на термина. Първите самураи са пазачите на императорския дворец. Те били готови да служат с живота си на императора. Така значението на думата самурай „да служа“ става напълно на място и разбираемо. Именно с онези, които пазели императора, както и с личните пазачи на властващите кланове, които бързо започнали да превъзхождат дори аристокрацията, се свърза произходът на самураите. Основавано е обединението на самураите под закона на бушидо, като от ключово значение било те да са отлични войни. По-късно – през 11 век – необходимостта и да са образовани също излиза на преден план и се налага като правило при самураите. Нещо повече – в кодекса им стояло на едно от челните места правилото, че самураят следва да се учи през целия си живот и никога не може да си позволи да е доволен от натрупаните знания, а трябва да се стреми да получава и научава още и още.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 8 януари, от Дора Габе
Още: 8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре
Трябва да ги прочетете: Важни съвети от самураи
Правила на самурая
Четирите основни заповеди към самурая звучат така:
Още: Какъв църковен празник е на 8 януари - традиции и обичаи
Още: Невролог: Защо епифизната жлеза се нарича „третото око“
1. Не позволявай на другите да те надминат по пътя на самурая.
2. Помни за дълга на сина пред родителите му.
3. Проявявай велико състрадание и помагай на хората.
4. Бъди винаги полезен на господаря си.
Най-вероятно именно това четвърто правило придава с най-голяма тежест значението на думата самурай – „да служа“.
Основното верую, което прави самураите това, което са, е, че пътят им е само един – към смъртта.
Безработните самураи или как възникват самурайските школи по бойни изкуства
По време на властването на Тойотоми Хидейоши самураите си спечелват привилегията и правото единствени те да носят оръжие. Така самурай се превръща в професия, а войната – в източник на доходи за самураите, поради което не е учудващо, че мнозина от тях се отдават на търговия, земеделие или дори на нечестни методи за оцеляване като грабежи по време големия мир на Токугава, оставил самураите без работа. Част от тях започват да обучават желаещи в тайната на бойните умения на самурая, откривайки училища за самураи. Така възникват самурайските школи по бойни изкуства.