След края на процеса на ферментация в младото вино остават различни остатъци от винен камък, мъст, дрожди. Поради това напитката става мътна. Този проблем се премахва чрез третиране на виното със специални вещества. Но ето други начини за избистряне на виното у дома.
Защо е необходимо избистряне на виното?
По време на процедурата за избистряне не само става прозрачно, но се отървава от всички остатъци. Удължава се и срокът на годност. Избистрянето на виното в домашни условия е доста трудна задача, но необходима, което ви позволява да произвеждате висококачествени напитки с богат аромат и вкус. Но преди това се уверете, че виното в съда е напълно узряло.
Още: Учени разкриха кога и как виното помага при диабет
Защо виното не се избистря - наша грешка или не!?
Ако виното ви се окаже мътно, има някои фактори, които трябва да идентифицирате и вземете предвид. Например:
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
- Младото вино не се избистря или филтрира. Причината са някои химични процеси, протичащи в пивната мъст по време на процеса на приготвяне. Просто ще трябва да изчакате малко.
- Богатите червени вина се избистрят по-бързо поради наличието на танини, белите сортове трябва да изчакат.
- Леката и почти незабележима мътност след филтриране не вреди на домашното вино. Ако не изисква дългосрочно съхранение, можете да отделите време за изсветляване.
Виното трябва да се избистри само ако е твърде мътно и вече не е младо, ако след няколко мерки за отстраняване на утайката мътността остава. Вината с грозен и неестествен тухлен, червеникав нюанс на глина също подлежат на избистряне.
Още: От колко килограма грозде се получава 1 литър вино?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Как се избистря вино в домашни условия
Когато започвате, опитайте се да избистрите част от виното от бутилката. В крайна сметка, ако нещо се обърка, рискувате да загубите цялата партида от получената напитка.
1. Използване на желатин. Един от най-простите методи за избистряне, който е подходящ за всички видове домашно вино (особено за напитки от круши, ябълки, сливи и бяло грозде).
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Избистрянето с желатин се извършва, както следва:
- Взимаме желатин в размер на 10-15 g на 100 литра напитка. Желатинът на прах се накисва в студена вода за 24 часа, като водата трябва да се сменя на всеки 7-8 часа.
- След като желатинът набъбне, той трябва да се разтвори в топла вода и да се добави към виното. Да се разбърка старателно.
- Оставете виното в съда за 2-3 седмици, без да го докосвате. През това време цялата мътност ще се образува на люспи и ще попадне в утайката.
- Остава само да филтрирате виното и да се възхищавате на неговия чист, прозрачен нюанс.
2. Яйчен белтък. Този метод на обработка е особено ефективен за червени домашни вина (слива, грозде, череша). За изясняване отделете белтъците на 2-3 пилешки яйца от жълтъците, добавете към тях малко топла вода и разбийте на твърда пяна. След това смесете получената маса с малко количество алкохол и изсипете в основния контейнер. След 20-25 дни ще видите отлични резултати.
Още: Бяло или червено - кое вино е по-полезно?
3. Млякото като универсален метод за преработка. Подходящ за избистряне на всички домашни вина без изключение. За да направите това, просто вземете краве обезмаслено мляко и го добавете към виното в размер на 1 ч. л. за всеки литър алкохол. Всичко се разбърква старателно и се оставя за 3-4 дни. Съхранявайте съда на стайна температура, след което го прекарайте през филтър.
Независимо от избрания метод за избистряне на вино, след приключване на процеса оставете напитката да ври и да „почине“. Само след 30-40 дни домашният алкохол може да бъде бутилиран. Това се прави, за да се почисти напълно виното, защото остават микрочастици от суспензия, които не се виждат с просто око, но остават върху филтъра. Когато виното се утаи, частиците се утаяват на дъното, правейки напитката напълно чиста и безупречна.
Още: Винари съветват: Ето перфектното съотношение захар-вода за вино
Източник: Mynizhyn