Чували за ползите за здравето от ферментирали храни като кимчи и кисело мляко. Но много от нас ядат други ферментирали храни всеки ден, без да осъзнават, че са ферментирали. Например кафето, соевият сос, шоколадът и червеното вино са ферментирали храни.
Ако искате здраво сърцето, яжте тези 3 храни
Но за да не си помислите, че това означава, че имате извинение да изпиете колкото можете кафе и червено вино, помислете отново. За съжаление не е толкова просто. Всъщност има два вида ферментирали храни: една, която е ферментирала за подобряване на вкуса, и друга, която съдържа активни пробиотични култури. И само за един от тях се казва, че има пробиотиците, които имат положителен ефект върху здравето.
Какво е ферментация
Ферментацията на храната е породена от необходимост и се използва от хиляди години. Преди да има хладилници, това е начинът, по който нетрайните храни - като зеленчуците - са били консервирани, за да запазят повечето от хранителните си вещества. Едва през миналия век учените започнаха да изучават ползите за здравето от ферментиралите храни.
Ферментацията възниква, когато микроорганизми като млечнокисели бактерии действат върху естествените захари в храната, променяйки нейната структура и вкус. По принцип храната се усвоява предварително по време на ферментацията“.
Въпреки че в началото може да звучи неапетитно, всъщност може да има доста вкусен вкус. Да не говорим, че е доста полезно за червата. Това е така, защото ферментацията може да превърне храни, които са трудни за смилане - като влакнести зеленчуци - в по-добре поносими продукти. Например, киселото зеле може да се направи от бяло зеле, което го прави много по-лесно за използване от организма.
Ферментирали храни за червата
Млечнокиселите бактерии също са причина ферментирали храни като кимчи и кисело зеле да присъстват редовно в чинията ви. В допълнение към други полезни за здравето вещества, те съдържат живи микроорганизми, които могат да имат положителен ефект върху червата. Едно проучване от King’s College в Лондон от 2019 г., което изследва влиянието на ферментиралите храни върху червата и чревната флора, установи, че пробиотиците и така наречените биоактивни съединения, които се произвеждат по време на ферментацията, подпомагат здравето на червата. В края на краищата, червата са дом на трилиони бактерии, които са не само решаващи за храносмилането, но и за имунната система, настроението и дори телесното тегло.
Укрепване на имунната система
Отдавна е известно, че червата са тясно свързани с имунната система: изчислено е, че около 70 процента от имунната система се намира в червата. Ето защо не е изненадващо, че здравата чревна флора може да доведе и до по-силна имунна система. В допълнение, кимчи и други ферментирали храни не само осигуряват пробиотици, но и множество витамини и антиоксиданти, които допълнително поддържат имунната система. По-специално, витамин С, който е в изобилие в кимчи, играе ключова роля в укрепването на имунната система. Яденето на ферментирали храни може да помогне за предотвратяване на настинки и грип, особено през студените зимни месеци.
Положителен ефект върху метаболизма
В допълнение, яденето на ферментирали храни като кимчи и кисело зеле може да се бори с възпалението, според проучване от 2023 г., проведено в Турция. Разнообразието на чревната флора, което от своя страна е свързано с по-нисък риск от метаболитни проблеми, диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.
Метаболизъм и ферментация
Изследванията показват, че пробиотиците, открити във ферментиралите храни, също могат да играят роля в регулирането на метаболизма. Пробиотиците помагат да се поддържат нивата на кръвната захар стабилни и подпомагат изгарянето на мазнини. Едно проучване от Корея например установи, че участниците, които консумират кимчи ежедневно за по-дълъг период от време, забелязват значително подобрение в процента на телесните мазнини и кръвното си налягане. В същото време те съобщават за подобрено храносмилане и общо повишено чувство за благополучие.
Проучване разкрива неочакваната сила на ферментиралите храни за намаляване на стреса
Разнообразието е най-доброто
Как ферментиралите храни влияят на тялото в детайли, в момента е обект на голям дебат. Основните механизми все още не са окончателно изяснени и все още има голяма нужда от изследвания. Вероятно не отделните бактерии във ферментиралите храни са от решаващо значение за здравето, а по-скоро цялото разнообразие, което се намира във ферментиралите храни. С други думи, най-вероятно е синергичен ефект.
Кимчи за здраве
Като оставим настрана ползите за здравето, ферментиралите храни трябва да присъстват в ежедневното ви меню, просто защото имат страхотен вкус. Както знае всеки, който е опитвал кимчи, вкусът е експлозия от кисело, люто, пикантно и понякога сладко благодарение на различните здравословни аромати, използвани в приготвянето, които включват чесън, джинджифил и люти чушки. Кимчи също е много гъвкав: независимо дали се използва като гарнитура към оризови ястия или като пълнеж за кнедли или дори като допълнение към сандвич, има много вкусни приложения за ферментирало зеле.
Друг плюс на ферментиралите храни е, че могат лесно да се приготвят у дома. Шокиращо, но факт: всичко, от което се нуждаете, са пресни съставки, разбиране на процеса на ферментация и, разбира се, малко търпение.
Приготвянето на кимчи изисква само няколко прости стъпки: нарежете зелето, смесете го със сол и подправки и изчакайте. След няколко дни или седмици имате вкусна, пробиотична суперхрана, която издържа месеци наред в хладилника. Тоест, разбира се, ако не ядете всичко наведнъж.