Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо се стряскаме точно при заспиване?

08 февруари 2024, 18:16 часа

Забелязали ли сте как тялото ви, заспивайки, внезапно е пронизано от кратък спазъм? Какво причинява това неконтролируемо потрепване и дали е възможно да се отървете от него, ще ви кажем в този материал!

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Случва се да заспите, едва докосвайки възглавницата, когато изведнъж се събуждате от неконтролируемо потрепване. Със сигурност поне веднъж ви се е случвало! Какво означава това и защо се случва периодично? Нека да го разберем!

Внезапният спазъм по време на заспиване има своето научно наименование - миоклонус. Това е един вид страничен ефект от прехода от будно състояние към етап на сън. Човек заспива бавно, преминавайки от една фаза в друга. Когато заспим, тялото мигновено се отпуска, но мозъкът не винаги е в крак с това. Продължавайки да функционира активно, мозъкът започва да изпраща сигнали до нашата нервна система, че губи контрол над тялото - поради това възниква рязко краткотрайно мускулно свиване.

Забравете за трудното заспиване – трябват ви само 2 минути

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

Най-често хората, които са подложени на силен стрес или страдат от хронична умора, са податливи на стряскане по време на заспиване. След прекалено натоварен ден мозъкът им продължава да обработва информация и просто не може веднага да премине в режим на заспиване.

Има ли някакъв начин да се справите с треперенето, докато заспивате? Тъй като това е като цяло естествен процес, спазмите не могат да бъдат напълно предотвратени. Въпреки това има някои препоръки, които могат да ви помогнат да заспите по-плавно. За да направите това, трябва да следвате режим на деня, да ходите повече на чист въздух, да правите йога и да правите вани с ароматни масла преди лягане.

Между другото, малките деца се стряскат и мърдат в съня си много по-често от възрастните! Това се дължи на различната продължителност на фазите на съня: ако REM сънят за възрастен обикновено продължава около два часа, тогава за дете отнема един час. През този период мозъкът му продължава да обработва събитията от целия изминал ден, поради което бебето може да се мята, да се усмихва и дори да се мръщи. Това се дължи на факта, че мозъкът на детето тепърва се учи да превключва правилно от бодърстване към сън.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес