Вандализмът е безсмислено унищожаване на културни ценности, рушене на чужда собственост – частна или обществена, поведението на хора, наречени вандали. Днес срещаме често в медиите теми, в които се обсъждат вандалски прояви, осъжда се вандализмът и се посочват виновните за дадено разрушаване вандали.
Причини за вандалски прояви
Сред причините за подобно безсмислено разрушително поведение и вандалски прояви се сочат както бунтарство, проява на поведение, което е част от гангстерската култура или подигравка с дадена културна ценност. Независимо от причините, вандализмът е неприемлив и следва да се наказва от закона, за да се ограничат подобни прояви.
Топ 10 стари български думи, които знаят само хората над 50
Понякога границата между улично изкуство и вандализъм е много тънка и често се пристъпва. Графитите, макар да са изкуство, са и форма на вандалска проява, когато се появяват без разрешение и на нерегламентирани места. Все пак тази форма на вандализъм е далеч по-мека от разрушаване на сгради, коли, обществени паркове и прочие, причиняващи сериозни щети и разходи за възстановяването.
Произход на думата вандализъм
Знаете ли откъде произхожда обаче начинът, по който наричаме тези разрушители действия, които обсъждаме? Думата вандализъм е свързана с името на племе, наречено Вандали, и ни връща към 455 г., когато това племе, германски народ, който първоначално населява днешна Южна Полша, прераства в кралства, едно от които е Вандалското кралство в Северна Африка, създадено от крал Гейзерик.
Кралството се намесва в междуособиците в Римската империя и тръгва към Рим, където, макар да обещават Вандалите, че ще се държат благоприлично и няма да причиняват щети, заграбват значителна недвижима собственост, поради което думата вандализъм става синоним на самоцелно разрушение и започва да се използва с това значение от римляните.
Най-дългата дума - в българския език и по света
Какво е накарало тези Вандали да причинят щети, въпреки обещанието си към папа Лъв I да не рушат Рим, остава загадка, тъй като причина на пръв поглед няма. Същото е и отношението на извършващите вандализъм днес – причините да унищожат кола, парк, сграда често са неясни или като цяло няма причина, но самият вандалски акт е факт и той коства както средства, така и усилия на общините и държавите, за да се справят с щетите.
Какво друго интересно знаем за т.нар. Вандали?
В археологията вандалите се свързват с пшеворската култура, а за езикът им се знае малко, като повечето автори и източници го определят за източногерманския езиков клон като готския език, като причините за тази класификация не са лингвистични, а предимно исторически. Произходът и етническата принадлежност на Вандалите са широко обсъждани и има различни становища по въпроса. Ясно е обаче защо днес наричаме хората, извършващи безсмислени разрушения именно вандали.