Царевицата е любимо лятно лакомство за много хора, но диетолозите и привържениците на здравословния начин на живот имат противоречиво отношение към нея.
Тя е богата на растителен протеин, витамини, минерали и антиоксиданти - каротеноиди, които са отговорни за нейния ярко жълт цвят. Но фона на всички тези полезни вещества в нея се съдържа прилично количество захар, нишесте, глутен и много други вещества, ползите от които са силно съмнителни.
Мощните естествени антиоксиданти - каротеноидите се съдържат в царевицата в достатъчно високи нива, за да предпазят клетките от увреждане на свободните радикали, да намалят възпалението и да забавят процеса на стареене.
Освен това каротеноидите играят важна роля в поддържането на очното здраве - те могат да предотвратят свързаната с възрастта дегенерация на макулата и да намалят риска от образуване на катаракта.
Полезните вещества в царевичните зърна подобряват значително храносмилането, предотвратяват възпаления и стомашно-чревни заболявания.
Защо не трябва да ядем царевица твърде често?
Царевицата принадлежи към нишестените зеленчуци, което означава, че ако се опитвате да отслабнете, тя не може да ви бъде от полза.
Нишестето е полизахарид, който при усвояването си от организма се превръща в глюкоза. Когато тя е в големи количества в тялото ни, води до наддаване на тегло и множество здравословни проблеми. Царевицата съдържа също изобилие от захар и на фона на голямо натоварване с въглехидрати и високото съдържание на калории нейната консумация може да доведе до негативни ефекти.
Освен това тя съдържа антинутриенти - вещества, които предотвратяват абсорбирането на витамини и минерали от тялото ви. Така например, царевичните зърна са богати на цинк, магнезий и манган, които са необходими за правилното функциониране на организма, но поради фитиновата киселина (антинутриент), те практически не се усвояват.
Не е необходимо да се отказвате изцяло от царевицата, особено ако я обичате много. Просто трябва да я поставите в категорията на сладкишите и пържени картофи - т.е. можете да я консумирате, но рядко и в малки количества.