Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо не се наспивате? Открийте причината и триковете как да я премахнете.

20 януари 2022, 10:35 часа

Здравият сън е важен за възстановяването на тялото. Докато то спи мозъкът и нервната система се възстановяват, регулират се процесите и хормоните. Важно е човек да има дълбок и непрекъснат сън, но това често бива прекъснато от нощно ставане, кошмари, невъзможност за заспиване и други. Ето някои трикове как да спрете тези неблагоприятни фактори и да се насладите на дълбока почивка.

Недоспиването убива

Кошмари

Ако често се събуждате от кошмари вечер проверете няколко неща: лягате ли си преяли, докато тялото ви още се бори с обработката на вечерята. Приемате ли мелатонин – някога приемът на мелатонин оказва неблагоприятен ефект върху съня, хора свидетелстват за неспокоен сън, изпълнен по-ясни сънища от обикновено.
Също така наблюдавайте как температурата, на която спите ви влияе – твърде топлите помещение пречат на дълбокия сън, защото тялото се бори с това да регулира телесната температура. Препоръчва се спането на по-прохладно – между 20-22С.

Позиви за уриниране

При мъжете може да се проявяват проблеми с простатата или пикочните пътища. Ако това е на лице, съветвайте се с лекар за правилното лечение, което да облекчи симптомите. Често се препоръчва консумацията на червена боровинка.

Ако обаче сте здрави и не страдате от подобни симптоми, то наблюдавайте приема си на вода и други течности и по-конкретно вечер. Ако консумирате бира и други газирани напитки преди сън е напълно възможно да се събуждате вечер с позиви за уриниране.

Ограничете приема на напитки до час преди лягане, но винаги дръжте шише или чаша вода до вас докато спите.

Какво ще стане с вас, ако пиете прекалено много вода

Невъзможно заспиване

Ако ви е трудно да заспите, то много вероятно е да се държи на стрес или дълго гледане на бяла светлина (такива са екраните на телевизори, телефони и компютри). Ограничете бялата светлина до 2 часа преди сън. Опитайте с книга, музика или подкаст.

Ако проблемът идва от стреса, не бързайте да посягате към мелатонина и други приспивателни: опитайте натурални билки и чайове – лайка или добавки като ашваганда.

Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес