Малко са хората, които не обичат диня. Но многобройните семки в нея дразнят почти всички. Всъщност можем много добре да ядем семки от диня (и много го правят), защото те са годни за консумация. Те просто не са много лесни за дъвчене и нямат много добър вкус. Но ако отделите малко време, можете да получите вкусни и питателни закуски от семената на диня.
Ядем слънчогледови и тиквени семки, така че защо да не ядем семки от любимата на всички диня?
Но за да станат наистина приятни за хапване, семките от диня трябва първо да се изпържат. Отстранете черните семена от плодовете, които са напълно узрели, но не са бели. Изплакнете ги с вода, за да отстраните пулпата и сока, и оставете да изсъхнат напълно. Ако са влажни, когато ги сложите във фурната, няма да станат хрупкави. След като изсъхнат, можете да хвърлите семената в малко масло и сол и да ги запечете в загрята на 165 градуса фурна за около 15 минути. След като изстинат, те ще бъдат готови за консумация. Въпреки че обикновено семената на динята са почти безвкусни, след изпичане те придобиват наситен орехов вкус.
Какво ще се случи със сърцето ви, ако всеки ден ядете диня
Семената на динята са универсални като пуканките, което означава, че могат да се смесват с различни съставки като канела и захар, чили на прах, сол и сок от лайм, или кафява захар, сол и лют червен пипер. Ще имате вкусна хрупкава закуска, която можете да ядете самостоятелно или да използвате вместо други ядки и семена в любимите си рецепти.
Печени семки от диня могат да се поръсват върху салати, да се добавят към кисели млека и плодови парфета вместо мюсли, супи и сосове, печива, зърнени храни и да се добавят към хранителни смеси. Можете да ги съхранявате в затваряща се найлонова торбичка или херметически затворен контейнер на хладно и сухо място, където ще останат хрупкави и готови за консумация по всяко време. Похапването на шепа печени семки от диня също е питателен начин за бързо засищане на глада.
Една шепа динени семки съдържа около 23 калории. В същата шепа ще получите около 5% от дневните си нужди от магнезий (за здравето на имунната система, сърцето и костите), желязо и цинк, както и някои мононенаситени и полиненаситени мазнини.