Съвременният човек има активен ритъм на живот и често изпитва пренапрежение и стресови ситуации. Той улавя емоциите, опитвайки се да приглуши подсъзнателно страха, скуката или разочарованието. Няма реална нужда от храна или допълнителна чаша кафе.
Още: Топ рецепти с ревен, в които да използвате този интересен зеленчук
Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва
Говорим за психологически глад, който води до преяждане, затлъстяване и хранителни разстройства. Липсата на баланс в храната води до загуба на хармония в личния живот. За да се отървете от проблема, разберете скритата причина, която ви отвежда до кухнята за допълнителен сандвич или шоколад.
Причини за психологически глад
Психолозите забелязват, че при повечето пациенти хранителните разстройства са свързани с вътрешен дисбаланс, често „вкоренен“ в детството. След като идентифицира психологическата причина, човек разбира защо преяжда, започва активно да отслабва и лесно контролира апетита.
Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Храната като смисъл на живота
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
В първите минути след раждането настъпва основният телесен контакт - бебето се слага на гърдите на майката, като приема първата порция храна. Храненето поддържа тясна връзка, създава усещане за пълна защита. Ако преминаването към „възрастна“ храна е било неуспешно или твърде късно, детето не придобива чувство за независимост.
При някои деца процесът на отбиване настъпва внезапно, понякога придружен от викове на майката и силен стрес. На подсъзнателно ниво има усещането, че само докато ядете, можете да получите удоволствие, подкрепа, чувство на сигурност и топлина.
Физиологичен глад
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Вашето тяло се нуждае от много калории, хранителни вещества и микроелементи всеки ден. Естественото чувство на глад е сигнал за липса на храна и кислород, които мозъкът ни изпраща. Много процеси намаляват, така че човекът става по-разсеян, раздразнителен, превъзбуден.
Страст към вкусната храна
Тялото се нуждае от малко количество храна, за да поддържа живота и метаболизма. Но модерното отношение към храната превърна обяда в истински ритуал, който е придружен от сложна подготовка на ястия, сложна декорация и добавяне на подобрители на вкуса. Той разви у нас определен рефлекс: достатъчно е да видим чиния с десерт или салата, за да започне да се произвежда инсулин в организма, да се събуди фалшиво чувство на глад.
Емоционален глад за храна
За някои хора храната предизвиква приятни спомени или усещания. С помощта на порция от любимия си десерт те се опитват да си възвърнат спокойствието, да преодолеят скуката или да заглушат гнева. Те използват храната като антидепресант, а гладът е емоционален.
Начин на общуване
Изследвания на психолози от университета в Мичиган показват, че храненето в голяма компания ви кара да ядете много.
Как да се справим с психологическия глад:
При хранителни разстройства е трудно за мозъка да различи истинския глад от фалшивите сигнали. Ето как да спрете да улавяте негативни емоции:
Справете се със стреса
Повишените нива на хормоните кортизол и адреналин потискат нивата на допамин, които изпращат сигнали за ситост. След тежък ден преди вечеря, направете леко упражнение: седнете удобно със затворени очи, вдишайте дълбоко и издишайте няколко пъти. Чувствайте се приятно отпуснати, отдръпнете се от ситуацията и си представете себе си като човек, който няма проблеми с преяждането, яжте бавно и с удоволствие.
Не забравяйте да бъдете активни
Упражненията помагат за повишаване нивото на хормоните на щастието и намаляване на стреса.
Не забравяйте да пиете
Захарните напитки и газираните напитки само повишават апетита ви. За да облекчите фалшивото усещане за глад, пийте повече чиста вода без добавки.
Наблегнете на протеините
Спрете да ядете „празни калории“, откажете се от сладкиши, кифли и бърза храна. Яжте храни, богати на триптофан: пуешко месо, бобови растения, авокадо, млечни продукти. Те осигуряват насищане, витамини и минерали и предотвратяват преяждането.