Лукът е много универсален и изключително здравословен зеленчук. Досега най-често се използва като подправка, но можете да се консумира и като самостоятелна закуска – например под формата на лучени кръгчета. Лукът е важна съставка в много традиционни ястия. Междувременно изследванията показват, че лукът, който се консумира ежедневно, може да помогне за лечение на определени състояния, както и да намали риска от развитие на други заболявания.
Лукът е вид зеленчук, принадлежащ към рода чесън. Той и чесънът имат много общи свойства. И двете са с характерен "остър" аромат. Те имат антибактериални, противогъбични и антивирусни свойства.
От векове лукът е ценен както заради вкуса си, така и заради лечебните си свойства. Някои учени смятат, че този зеленчук може да е една от причините за т.нар френски парадокс, според който френското население, в сравнение с други европейски страни, е много по-малко вероятно да страда от атеросклероза и сърдечни заболявания. Полезните свойства на лука – които биха защитили французите, които обичат този зеленчук – са резултат до голяма степен от действието на антиоксиданти и серни съединения.
Полезни свойства на лука
Този популярен зеленчук е източник на калций, магнезий, калий, желязо, фосфор, цинк, мед, а също и селен. Лукът съдържа витамини от група В и витамин С. Най-важното вещество в лука обаче е алицинът, който е съединение със силно бактерицидно действие. Именно благодарение на него се смята, че лукът има антивирусни свойства и се препоръчва при първите симптоми на настинка и грип – подобно на чесъна.
Лукът е отличен източник не само на фитохимикали (алицин), но и на флавоноиди. Проучванията показват, че тези невероятно богати съединения за здравето могат да намалят риска от болест на Паркинсон, сърдечно-съдови заболявания и инсулт, наред с други неща.
Кверцетинът е също толкова важно съединение, което се съдържа в лука и има положителен ефект върху здравето ни. Медицинският център на Университета на Мериленд потвърди, че този антиоксидант неутрализира вредните ефекти на свободните радикали. Освен това намалява риска от развитие на рак на простатата и е от полза за пикочния мехур.
Лук и хипертония
Редовната консумация на лук ефективно понижава кръвното налягане и следователно намалява риска от: коронарна болест на сърцето, инфаркт и инсулт. Всичко благодарение на споменатия алицин в него.
Това съединение също така понижава нивото на лошия холестерол и предотвратява натрупването му в тъканите, като същевременно предотвратява атеросклерозата. Алицинът, съдържащ се в лука, също повишава концентрацията на добрия холестерол.
Лук и диабет
Лукът е отличен източник на хром. Това съединение играе изключително важна роля за поддържане на нормални нива на кръвната захар. Диетолозите и лекарите посочват, че хората с повишени нива на глюкоза и пациенти, страдащи от диабет, трябва да консумират храни, богати на хром, включително лук.
Освен това сокът от лук засилва ефекта на метформин, който е антидиабетно лекарство. Екстрактът от този зеленчук често се прилага на диабетици заедно с храна. Яденето на една глава лук на ден може да бъде чудесен начин да допълните терапията си за диабет.
Кой не е препоръчително да консумира лук?
Въпреки здравословните свойства на лука, има хора, които не трябва да го консумират. Яденето на лук не се препоръчва на хора, страдащи от хронични чернодробни заболявания, тъй като това може да претовари черния дроб и бъбреците. Пациентите с ентерит и гастроезофагеална рефлуксна болест трябва да бъдат внимателни с този зеленчук. Също така не се препоръчва да се яде лук при сърдечни заболявания.