Най-вероятно сте чували репликата, че този човек е луд, щом си говори сам. Дали всъщност има нещо толкова ненормално в това да говорим на себе си или не? Изследванията показват, че това е напълно нормален процес и няма нищо странно хората да говорят сами на себе си.
В това твърдение ни уверява Карла Мари Манли, която е доктор на науките. Според нея ние често си говорим сами в мислите, но този разговор не може да изрази така добре нещата, които искаме да си кажем, както когато ги изговорим на глас. Според нея, когато изразяваме гласно мислите си, ние си изясняваме по-добре това, което наистина чувстваме или мислим. Процесите по изричането на глас ни карат да забавим малко темпото. Обикновено това да говорим на себе си в ума си ни отнема по-малко време.
6 трика, за да бъдете по-позитивни
По този начин можем да обмислим по-добре нещата, които са ни в главата или пък какво мислим дори за самите себе си. През 2011 се прави изследване и целта му е да се проучи какви са ползите от това да говорим сами на себе си. В него участват 20 човека, които са пуснати в супермаркет да открият различни стоки. Целта е, че през първата половина от времето те не могат да си говорят на глас, а през втората - могат, докато търсят продуктите. Оказва се, че хората по-бързо изпълнили задачата, тъй като били по-концентрирани, докато си говорили сами. Така се стига до извода, че говоренето на глас ни помага да изпълним по-бързо поставените ни задачи.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Друго проучване показва как мотивационната самостоятелна беседа помага на баскетболистите преди всеки мач. Учените са установили, че когато играчите изричат мотивиращи думи на себе си на глас, те се справят много по-добре на игрището.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Важно е да се отбележи, че езикът, с който говорим също има значение. Ако говорим отрицателно на себе си, твърде вероятно е да стигнем и до такъв резултат. Ако не можете да кажете нещо положително, защото сте много притеснени, то използвайте неутралност – какво да направя сега? Как да са се справя? Тези изрази далеч повече ви помагат от вместо „Няма да се справя!“.
Друга възможност е да кажете „Мога да го направя, мога да се справя!“, независимо от ситуацията, в която се намирате или пък пред какво сте изправени. Вярата в себе си и собствените ви възможности ще ви помогне много повече, отколкото негативното мислене.