Безмилостни, корумпирани и пренаселени: „Зад решетките: Най-суровите затвори в света“ с премиера по Viasat Explore на 7 април срещу 8 април в полунощ, показва шест от най-жестоките затвори в света. Затворници, живеещи в постоянен страх, затворници, които притъпяват болката си с наркотици и насилие, надзиратели, които се отнасят към тях като към бройки или работят денонощно, претоварени и в страх да не бъдат нападнати, тази документална поредица пътува по целия свят, за да ни покаже най-тежките затвори на планетата.
Видео за Зад решетките: Най-суровите затвори в света по Viasat Explore
Всеки затвор е различен. Всеки от тях е труден по свой собствен начин. Единственият неподкупен затвор в цялото Мексико, е Ел Хонго, където са заключени босовете на картели, които могат да застрашат цяла държава.
Ами затворът Южен Котабато във Филипините, първоначално построен за 500 затворници, в който сега се помещават повече от 2000! В арменския затвор в Армавир много от затворниците дори не искат да напуснат. Зад решетките те са създали свой собствен свят. По-специално така наречените „крадци по закон“, които са част от арменската мафия, продължават както винаги да снабдяват себе си и другите с наркотици и да се подчиняват само на правилата на собствения си кодекс.
Carcél Distrital в колумбийския град Богота на пръв поглед изглежда като безопасен провинциален затвор. Но всъщност това е буре с барут, което винаги е на ръба да експлодира. Банди, наркотици, оръжия – този затвор има всичко. Жените също излежават присъди тук. Но персоналът на затвора от 170 души държи бухалките винаги в готовност.
Руша Худоли, който лежи в Колония 100 в Харкив в Украйна, може само да мечтае за посещения. Той е 29-кратен убиец и най-строго охранявания затворник в колонията. Бившият съветски затвор е специализиран в рецидивистите, които са подложени на тренировки и тежък труд във вътрешните стоманодобивни заводи в опит да бъдат върнати обратно в релси.
Едва ли има страна, която е виждала повече затворнически бунтове от Мексико, а затворът, който оглавява този списък, е Ла Меса близо до Тихуана.
Вторият сезон на „Зад решетките: Най-суровите затвори в света“, чиято премиера по Viasat Explore е на 7 април, посещава този скандален затвор, което ни кара да направим Топ 3 на някои от най-бруталните затворнически бунтове в историята, които са имали най-много жертви.
3. Кръвопролитието в El Porvenir
Бунтовете в затворите са постоянен проблем в Хондурас. В страната има 26 затвора с общ капацитет 5 500 човека, но в тях се намират 13 000 затворници. Почти невъзможно е правилно да се разграничат враждуващите банди, като конфликтите между тях често водят до насилие. Най-кървавият се случи през май 2004 г. в затвора El Porvenir в La Ceiba, когато избухна юмручен бой в двора на затвора между членове на La 18, една от най-големите банди в Хондурас, и уличната банда Mara Salvatrucha.
Свадата бързо прераства в насилие и затворниците започнали да използват самоделни пистолети и ножове. Скоро след това матраци и мебели са подпалени, което довежда до пламъци в затворническите сгради от дърво и гофриран метал. 86 затворници загиват през този ден, като много от тях са изгорени до смърт или са се задушили от дима. На полицейски служители, пазачите в затвора и пожарникарите са необходими повече от три часа, за да спрат огъня и да възстановят реда, а дни наред е невъзможно да се разбере колко затворници са избягали в хаоса.
2. Клането в Карандиру
На 2 октомври 1992 г. избухва затворнически бунт в затвора Карандиру, близо до Сао Паоло, Бразилия. Когато военната полиция нахлува в затвора, за да сложи край на бунта, тя започва да убиват затворниците безразборно. Всичко тръгва от сбиване между две групи, което скоро прераства в бунт, в който затворниците се нападат с ножове и тръби. Има повече от 2000 затворници срещу 15 пазачи, които бързо губят контрол. Директорът на затвора информира началника на военната полиция за инцидента, който нарежда на място да бъдат изпратени повече от 300 служители.
Според докладите за малко под 20 минути са били изстреляни 3500 изстрела, от които повече от 500 са били в целта. Много от жертвите все още дори не са били осъдени. Няма пострадали полицаи. Миват 8 години, преди командирът на операцията да бъде осъден - на 632 години - за лошо управление на метежа. Позволено му е, обаче, да излежи присъдата си на свобода. При инцидента са загинали 111 затворници.
1. Бунтът в затвора в Гуаякил
Най-малко 123 затворници са убити и други 80 - ранени на 28 септември 2021 г., когато избухна кървав бунт в крайбрежния затвор в Гуаякил, Еквадор. Това беше един от най-смъртоносните затворнически метежи в историята на Латинска Америка. Инцидентът се разрази между враждуващи банди, които се опитват да завземат контрола, след като ръководителят на една от най-старите престъпни организации в страната е убит през декември 2020 г. През септември този инцидент ескалира във война в затвора El Litoral и включва оръжия, ножове и дори експлозиви.
Служителите бягат от затвора и уведомяват армията, която пристигна на мястото с бронирани машини, войници и линейки. Отнема пет часа на военната полиция да си върне контрола над сданието, през което време бандите се сблъскват няколко пъти. Съобщава се, че най-малко петима души са обезглавени. След клането, президентът на Еквадор обяви извънредно положение, което включва разполагането на полицейски сили в затворите в страната, за да се предотврати повторение на кръвопролитието. Въпреки това два месеца по-късно в El Litoral се извършва ново клане, този път загиват 68 души.
Втори сезон на „Зад решетките: Най-суровите затвори в света“ с премиера по Viasat Explore на 7 април срещу 8 април в полунощ, показва шест от най-жестоките затвори в света – в Мексико, Филипините, Армения, Украйна и Колумбия.
За пълната програма на Viasat Explore следете www.viasatexplore.bg