Директорът на БНТ Емил Кошлуков помоли БНТ2 и БНТ3 да бъдат свалени от мултиплекса за ефирно разпространение на програмите и там да остане само БНТ1, като така ще се спестят около 6 млн. лева, които ще могат да се вложат в по-качествена продукция. Апелът на Кошлуков бе отправен по време на последното заседание на Комисия по културата и медиите в парламента на 3 април. В разговора се включиха и членовете на СЕМ.
"Бюджетът на БНТ изобщо не е малък, но е изпилен", заяви председателят на комисията Тошко Йорданов, който обаче призова да се работи за евентуални промени на законодателството, за да се облекчи обществената телевизия и така да може тя да реализира по-добра продукция. "Личните ми взаимоотношения с господин Кошлуков никога не са били особено добри. Но в името на истината БНТ е много по-плуралистична телевизия от всичко друго на пазара", заяви Йорданов.
Още: "Икар" с леки редакции в полета
СЕМ отказват на Кошлуков
Снимка: БГНЕС
Емил Кошлуков заяви, че вече се е обръщал към СЕМ със същата молба, но те са му отказали. Той обясни, че ако каналите БНТ 2 и БНТ3 се свалят от мултиплекса, ще се спестят 5-6 млн. лв. "БНТ4 е създаден с постановление на Министерски съвет и е качен на спътник, който е излишен в днешно време", каза още Кошлуков и уточни, че този канал няма собствена продукция.
Председателят на СЕМ Симона Велева обърна внимание, че БНТ и БНР осигуряват сигнал и законът им гарантира достъп до всички български граждани, независимо дали се намират на територията на страната, или в чужбина. Тя припомни, че в ситуации на национално бедствие и критични моменти БНТ и БНР са способът, чрез който да се стигне до всички хора. Кошлуков контрира, че сигналът към всички хора няма да бъде загубен, защото БНТ1 ще го осигурява чрез мултиплекса.
Снимка: БГНЕС
От СЕМ заявиха, че подобен въпрос не може да бъде решен ей така, без анализ и без обследване, макар и посоката на разсъжденията да е разбираема. Симона Велева посочи, че ако БНТ2 и БНТ3 се свалят от мултиплекса, не е ясно дали това няма да доведе до повишаване на таксите за другите телевизии, които са там - bTV, NOVA и Bulgaria ON AIR, както и дали ще продължи съществуването на този мултиплекс изобщо.
"Никой не е вече пред Изаура в 6 ч. залепен на екрана. Всеки гледа когато иска, както иска, на което иска устройство. Разходите, които ще спестим за тези два канала, няма да лишат хората от доставка. Вижте пийпъл метрията. Кой мислите, че гледа култура и образователна програма? В Родопите ли? В големи градове - вижте ни аудиторията. Тази услуга не изчезва, ние я доставяме, двата канала ще работят. Плюс това ние сме ги определили като културно-образователен и спортен. Утре може да решим да ги променим", заяви Емил Кошлуков.
Още: СЕМ наказва "Hell's Kitchen": Засяга човешкото достойнство
Заседанието на Комисията по културата и медиите завърши с решение на следващата среща въпросът с програмите на БНТ да бъде разискан по-обстойно, но да бъде комбиниран и с дискусия за БНР и БТА, които също имат ясни обществени задачи.
Припомняме, че през февруари бившият спортен журналист Сашо Йовков за пети път не позволи да се проведе заседание по съдебния спор относно резултатите от последния конкурс за генерален директор на БНТ, който Съветът за електронни медии неуспешно проведе през лятото на 2022 г. Този път аргументът му бе, че не е редовно призован. В конкурса за нов директор на БНТ преди почти 3 години участваха общо осем души. Никой от тях не спечели.