Мнозина смятат, че ярко оранжевите цитрусови плодове са преди всичко основният атрибут на Коледните и новогодишните празници. Но това е погрешно мнение - през зимата е препоръчително редовно да се консумират сладки и кисели мандарини и днес ще ви кажем защо.
Още: Стихотворение на деня, 6 януари, от Дамян Дамянов
Още: Всяка баба знае: Ето какви са тайните на най-пухкавата баница
Ползи за всички
Мандарините съдържат голямо количество полезни вещества - растителни протеини, фибри, въглехидрати. Този представител на цитрусовите плодове е източник на витамин А, алфа и бета каротин, витамини Е, В3, В4, В5, В6, В9 и аскорбинова киселина.
Още: Лекар: НЕ яжте мандарини с това, здравен съвет за деня, 25 ноември
Химическият състав на този плод е наситен с голям брой микро- и макроелементи. Така в 100 г мандарини има 3,7% от дневната норма на калций, 0,2% селен, 1,5% желязо, 3% магнезий, 2,9% фосфор и 3,5% калий.
Още: Кои са най-подходящите ястия за червено вино
Още: Топ 30 фрази за любовта и раздялата, които всеки разбира по трудния начин
Заради съдържанието на голямо количество витамини и минерали, редовната консумация на мандарини ще помогне за подобряване на функционирането на цялото тяло.
- Нормализиране на метаболитните процеси - Мандарините съдържат вещества, които стимулират експресията на гените, отговорни за точно тези процеси в нашето тяло.
- Предотвратяне натрупването на мастни клетки в черния дроб - нобилетинът, който се съдържа в този цитрус, предотвратява натрупването на мазнини в черния дроб.
- Нормализиране на естественото производство на инсулин - тази характеристика на мандарините помага за предотвратяване на развитието на диабет тип 2.
- Подобряване функционирането на сърдечно-съдовата система, благодарение на съдържащия се в мандарините калий, който има благоприятен ефект върху нейното функциониране, предотвратявайки развитието на общи заболявания.
- Нормализиране функцията на червата - редовната консумация на мандарини насища човешкото тяло с пектин, чийто дефицит води до развитие на чревни заболявания и нарушаване на стомашно-чревния тракт.
- Укрепване на костната тъкан, зъбите и ноктите, благодарение на наличието на фосфор и калций.
- Нормализиране на функционирането на централната нервна система - магнезият в състава им, който има благоприятен ефект върху централната нервна система, помага за справяне с депресията и повишава устойчивостта към различни видове стрес.
- Мандарините могат да подобрят функционирането на имунната система.
- Мандарината също може значително да намали риска от инфаркт и инсулт, развитието на атеросклероза и да премахне вредния холестерол от тялото.
Защо са важни за жените и децата?
Още: Кои ползи от мандарините въобще не са за подценяване
Още: Честваме Ивановден на 7 януари: Традиции, обичаи и трапеза
Още: За какви проблеми ни помага билката тученица?
Те са най-добрият помощник за дами, които искат да се отърват от излишните килограми. Факт е, че този цитрус съдържа минимално количество калории и вещества, които ускоряват метаболитните процеси, което помага за намаляване на общото телесно тегло. Освен това, при редовна консумация на мандарини, жените отбелязват нормализиране на психо-емоционалното си състояние по време на менопаузата, повишена устойчивост на стрес и пълно освобождаване от чести депресии.
Полезно е и за децата да консумират мандарини. Съдържащият се в тях витамин D може да предотврати развитието на рахит и дори да ускори лечението на това заболяване. Всички цитрусови плодове, включително мандарина, съдържат етерични масла, които могат да наситят тялото на детето с енергия и да увеличат физическата активност на детето.
Още: Кои са най-добрите чайове за възпалено гърло
Още: Защо оризът в ресторант винаги е по-вкусен? Ето няколко причини!
Специално трябва да се подчертае, че въпреки множеството полезни свойства, мандарините трябва да бъдат много внимателно включени в менюто на децата. Педиатрите не препоръчват да правите това, докато детето не навърши една година.
Мандарини - как влияят на пикочната киселина