Със своя вкус, който най-много се доближава до вкуса на ядките, лененото семе, около 40% от което е съставено от лененото масло, е приятна и полезна храна, допринасяща за здравето ви.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Здравословните ползи от лененото семе до голяма степен се дължат на лененото масло и съдържащите се в него в големи количества омега-3 мастни киселини. Именно лененото масло е най-богатото на ценните мастни киселини сред всички масла, което прави лененото семе супер храна, но ежедневната консумация следва да е внимателна, тъй като е мазно и калорично, което поражда риск от натрупване на излишни килограми и всички отрицателни последствия, произтичащи от тях. За щастие никой не консумира големи количества ленено масло – обикновено се препоръчват 2-3 лъжички на ден, добавени в салата, кисело мляко или в ястията – количество, което е безопасно за фигурата и минимизира риска от поява на странични ефекти от приема, сред които наддаване на тегло, цианидна токсичност, алергична реакция, анемия, проблеми със стомашно-чревния тракт, дължащи се на голямото количество фибри, които лененото семе съдържа.
Като изключим посочените рискове от консумацията на ленено семе, то е храна за здраве, като по-ценно е смляно, отколкото на цели семена, тъй като първото е по-лесно за усвояване. За какво помага лененото семе и как да се възползваме от потенциала му?
Още: Накисване на ленено семе - какви огромни ползи носи!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
За какво помага лененото семе?
1. Сърдечно-съдово здраве
Основната полза на лененото семе е свързана именно с богатото съдържание на ценните омега-3 мастни киселини в лененото масло. Лененото семе доказано редуцира нивата на триглицеридите и на лошия холестерол в кръвта, които са рискови за развитие на сърдечни болести, благодарение на което ценното семе редуцира риска от сърдечно-съдови патологии и работи за подобряване на сърдечно-съдовото здраве. Проучвания сочат редуциране на нивата на холестерола с до 11% при ежедневна консумация на лененото семе. Не преустановявайте консервативното лечение обаче, ако провеждате такова, тай като то ще бъде подпомогнато от въздействието на лененото семе.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Други медицински проучвания по темата за връзката между лененото семе и сърдечно-съдовото здраве сочат понижен с до цели 73% риск от внезапна сърдечна смърт, както и значително намален риск от инфаркт, инсулт – съдови инциденти: Източник: Healthline
Още: Медът и лененото семе са полезни за щитовидната жлеза и прочистват червата
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Лененото семе е ценно за редуциране на възпалителните процеси в съдовете, а състоянието на съдовете неминуемо е важно за състоянието на сърдечно-съдовата система и за недопускане на съдови инциденти.
2. Диабет
Диабетът е бич на съвременното общество, който дори контролиран, може да доведе до диабетни усложнения, опасни за живота. Именно това прави лененото семе толкова ценно за здравето.
3. Профилактика на редица хронични заболявания
Още: Скритите вреди на лененото семе - ето за какво да внимаваме
Лененото семе съдържа щедри количества специален полифенол, който е един от основните антиоксиданти в него. Лененото семе съдържа и лигнани, които действат както като антиоксиданти, така и като фитоестрогени, като в това ценно семе те са над 800 пъти повече от съдържащите се в други храни. Фитоестрогените са важни за женското здраве и се явяват средство за профилактика на типични за дамите заболявания като метаболитния синдром. Полезното действие на фитоестрогените в лененото семе се дължи на антиоксидантните им свойства и на факта, че намаляват нивата на мазнини и глюкоза в кръвта.
4. Ракът и лененото семе
Научните изследвания сочат консумацията на ленено семе като средство за превенция на някои онкологични заболявания – най-вече чувствителни към хормони видове като рак на гърдата, матката и простатата, което се дължи отново на лигнаните, които се ферментират от бактерии в храносмилателната система и могат да намалят растежа на раковите клетки и да предпазят тялото от злокачествени процеси. Източник: Healthline
5. Ленено семе и кръвно налягане
Още: С тези бабини илачи спирате киселини от раз
Страдате ли от хипертония – едно от най-разпространените заболявания в съвременна действителност, което поражда риск от инсулт, инфаркти, инвалидизация, трайно увреждане на здравето и дори смърт. Кръвното налягане при хипертониците доказано пада с 10 mm Hg, ако се консумират около 30 гр. ленено семе на ден в продължение на месеци. Тези 10 mm Hg няма да ви се струват незначителни, ако си припомните, че за всяко понижаване с 5 mm Hg на систоличното и 2–5 mm Hg на диастоличното кръвно налягане рискът от инсулт намалява с 11–13%, а рискът от сърдечни заболявания с цели 34%.
6. Женско здраве
Лененото семе може да помогне за регулиране на менструалния цикъл чрез балансиране на нивата на хормоните и намаляване на възпалението в тялото при дамите. Бременните и младите майки, които кърмят, следва обаче да преустановят консумацията на ленено семе, тъй като безопасността му за жените-кърмачки и за очакващите наследник още не е доказана.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.