На 17 април според църковния календар се почита паметта на свещеномъченик Симеон, епископ Персийски. Тази година на 17 април отбелязваме Велики четвъртък от Страстната седмица. Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на тази дата.
История на празника
Православният празник на 17 април (30 април стар стил) е денят на паметта на свети мъченик Симеон, епископ Персийски.
Симеон е живял през 3-4 век по време на управлението на цар Сапор II и е епископ на Персия. Той пострадал по време на гоненията срещу християните - епископът бил лъжливо обвинен, че е свързан с гръцката държава и подбужда враждебност между гърци и перси.
Симеон бил изправен на съд, където не се поклонил на царя и заявил, че щом е бил доведен да се отрече от Бога и да изостави християнската вяра, не е редно да се поклони на царя. В отговор царят заповядва да бъдат екзекутирани всички, които са били в затвора пред очите на Симеон. Вярващите, благословени от епископа, отишли на екзекуция без страх, а самият епископ бил екзекутиран последен.
Велики четвъртък: Направете това сутринта за пречистване от негативната енергия
Страстната седмица продължава. Велики четвъртък се свързва с Тайната вечеря, на която Христос дава на апостолите хляб и вино и казва: „Това е Моето тяло и това е Моята кръв“. След това той и учениците му отиват в Гетсиманската градина да се помолят, където той бил предаден от Юда Искариотски. Този ден се счита за празник на първото тайнство Причастие.
Традиции, обичаи и забрани на празника утре
Според народните поверия, ако на този ден засеете магданоз и моркови, те ще дадат добра реколта.
На църковния празник 17 април, както и на всеки друг ден, не трябва да ругаете и да се карате. Също така не трябва да се отказва помощ, да се завижда и клюкарства, да се обиждат другите, особено животни и пчели.
Велики четвъртък 2025: Традиции и обичаи
Великият пост продължава. Страстната седмица е най-строгата. В четвъртък са разрешени топли ястия, но без масло.
На днешния православен празник хората се молят за сила и укрепване на вярата, както и за добра реколта, особено на мед. В църквите се провежда специална служба на "Дванадесетте страстни евангелия", където се възпоменават страданията на Господа.
Според народната традиция на 17 април е обичайно да се почитат пчелите - по това време пчеларите излагат кошерите си в пчелина. Според една легенда, когато Христос бил разпнат на Голгота, цял рояк пчели долетял при Спасителя и изсушил кървавата пот на челото Му, за да облекчи страданията Му.
Според народните поверия на този ден трябва да хапнете поне малко мед или да приготвите някакво ястие с него – това ще укрепи здравето ви. Също на Велики четвъртък, който се нарича още Чист четвъртък, започва подготовката за Великден – пекат се козунаци, боядисват се яйца, извършва се почистване на дома.
Какъв църковен празник е утре, 16 април 2025