Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всички допускаме тази груба грешка при задушаване на месо

11 ноември 2023, 14:00 часа

Загрижените за своето здраве и тънка талия повечето хора избират крехко и постно месо и го приготвят чрез варене или задушаване, с което извличат от тази вкусна храна само ползите. За да се насладите пълноценно на вкуса обаче при задушаване на месо, следва да знаете малките трикове за приготвянето му. Домакините често допускат грешки, които влияят неблагоприятно на вкусовите качества, текстурата, аромата и ползите от месото. Вижте кои са най-честите грешки, които се допускат в кухнята, за да ги избегнете.

Задушаване на месо – най-честите грешки, които допускат дори опитните домакини

По принцип задушаването на месо съвсем не е трудна задача. Кулинарните фей споделят, че се прави лесно, бързо и задушеното месо е изключително полезно, съхранило своите свойства и качества, с апетитен аромат. Това обаче далеч не означава, че сме застраховани от грешки при задушаване на месо. Най-често допусканите и най-неблагоприятните за крайния резултат от задушаване на месо са:

-          Грешен избор на месо за задушаване или на частта от него

 Наличието на много съединителна тъкан в избраното за задушаване парче месо е важно, тъй като по време на дългото готвене чрез задушаване тази тъкан омеква, става желатинова и придава на месото сочен, нежен вкус.

Кога се осолява месото - преди, по време на готвене или след това

-          Пестеливост на течността за задушаване

Каквато и течност да използвате, за да задушите  месото, тя ще бъде основата на соса, с който ще го сервирате на масата. Следователно трябва да се избира внимателно – бульон, бира, вино или обикновена вода е въпрос на вкус и на рецепта, но по-важно е независимо какво сте избрали да е в достатъчно количество. Твърде малкото количество течност е сред основните грешки при задушаване на месо, допускани от домакините. Липсата на течност означава, че няма да може да приготвите и достатъчно сос за задушеното си ястие. А всеки знае, че сосът е онзи вълшебник, придаващ вкус, аромат, мекота на ястието.

-          Неследене на процеса

Макар да няма нужда да висите над ястието, да бъркате или да го обръщате непрекъснато по време на задушаване на месо, груба грешка е да не поглеждате как върви процесът и какво се случва с вкусната мръвка, която задушавате. Експертите препоръчват да „хвърляте по едно око“ на всеки 20-тина минути. Така ще си спестите много проблеми, но и ще може да натиснете и потапяте в течността месото, което е склонно да изплува по време на задушаването, водейки до една вкусна сочна страна – тази отдолу, и една суха – горната – крайно неприятен и нежелан резултат.

-          Ядете ястието в същия ден

Задушихте месото и нямате търпение да седнете на масата? Голяма грешка. То трябва да „си почине“, преди да бъде сервирано, като големите шеф готвачи и майсторите на задушено месо дори препоръчват да хапвате на следващия ден. Кой обаче има такова търпение?

Сладко да ви е!

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес