Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Водни кончета в България – къде да ги видим?

06 април 2022, 15:50 часа

Водните кончета са красиви, причудливи и интересни хищни насекоми, които впечатляват с крилата, големите си очи и с издълженото си цветно тяло, достигащо до цели 12 сантиметра, което прави тези насекоми най-големите, както и най-бързите в света. Видовото разнообразие по света наброява около 5900 различни вида, като поне 75% от тях се срещат на тропиците. Антарктида е единственият континент, на който не се срещат водни кончета. Броят видове водни кончета в България съвсем не е малък, макар да не сме тропическа държава – цели 70 вида населяват територията на страната ни.

Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва

Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?

Къде се срещат водни кончета в България?

Ларвите на водни кончета в България населяват течащи или застоели води, поради което и възрастните насекоми, обитаващи страната ни, могат да се срещнат около различни водоеми. Различните водни кончета в България имат различно предпочитание към водоема – от солена през застояла вода до бързотечаща река. Украсата на ларвите се слива с околната среда и ги прави трудни за откриване, което подпомага оцеляването им и превръщането им в зрели индивиди. Възрастните водни кончета не живеят дълго, а основната цел на живота им е размножаване.

Хищните насекоми често се виждат край морето и особено на диви и пусти плажове. Голям брой водни кончета в различни цветове могат да бъдат наблюдавани край Созопол и дивите плажове близо до града. Те прелитат над пясъчната ивица, хранейки се в полет с други дребни насекоми – пчели, очи, мухи, комари. В полет повечето водни кончета осъществяват и зачеването, и снасянето на яйцата.

Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи

Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?

Видове водни кончета в България

Каменистото мекошарче е вид от срещащите се водни кончета в България, който населява именно плажовете. Може да бъде наблюдавано в крайните южни части на черноморското крайбрежие. Видът обитава и планински райони, но с ниска надморска височина.

Върбовото кротиче е вид от водните кончета в България, които се срещат край реки. Интересен факт, свързан с него, е, че видът снася яйцата си върху клонките на дървета над водата.

Видът Синьо ромолниче се среща в България основно в гористи местности по поречието на бързотечащи малки реки.

Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре

Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?

Вид застрашено от изчезване водно конче се среща в България покрай блатистите местности. Видът се нарича Арктичната зеленка и е включен в Червената книга на България.

Видове водни кончета в България като Плоскотелото живениче могат да бъдат забелязани близо до езера – естествени и изкуствени.

Пролетната зеленка е вид водно конче, което у нас се среща само в Тракия. Видът е ендемичен в Тракийската област в България близо до бавнотечащи водоеми с надморска височина до 300 метра.

Торфените блата в България са дом за жълтокрилото червениче. Предпочита ги за свои местообитания, тъй като му е нужна застояла вода за размножаването.

Както забелязвате различните видове водни кончета в България имат различно предпочитание на местообитание, но то е тясно свързано с водните басейни, откъдето идва и името  на насекомото.

Водни кончета в България – приятел или враг

Водните кончета не проявяват агресия към хората, не жилят, не хапят и са напълно безопасни за тях. Единствено ги радват с красотата си. Поради факта, че комарите са основна храна за водни кончета в България, считаме, че са от голяма полза за хората, намалявайки популацията на комарите и минимизирайки риска от предаване на опасни заболявания, заразяването с които става именно чрез ухапване от комар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес