Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени разкриха: Честотата на изхождане влияе на здравето ни

30 юли 2024, 15:00 часа

Вероятно не се сещате първо за изхождането, когато мислите за нещата, които правите, за да сте здрави. Но ново проучване показва, че честотата на изхождане може да играе роля за здравето на червата ви и риска от някои хронични заболявания.

Още: Стихотворение на деня, 28 декември, от Радой Ралин

Още: Колко време може да се яде руска салата? Това ще ви изненада!

Още: Нощното изпотяване: Симптом на скрити медицински проблеми

Това е така, защото когато се изхождате веднъж или два пъти дневно, вашият чревен микробиом - трилионите бактерии и други микроскопични организми, които живеят в храносмилателния ви тракт - съдържа оптимална комбинация от полезни бактерии и най-ниски нива на вредни бактерии и токсини, според резултатите от проучването.

Какво са търсили изследователите

За да разберат влиянието на честотата на изхождане върху здравето на червата, изследователите са проучили данни за повече от 1400 здрави възрастни, разпределени в четири групи: хора със запек, които се изхождат само веднъж или два пъти седмично; лица, класифицирани като „с ниско ниво на нормалност“ с три до шест изхождания седмично; хора, описани като „с високо ниво на нормалност“ с едно до три изхождания дневно; и такива, които имат диария и се изхождат четири или повече пъти дневно.

Още: Какво трябва да изхвърлите от дома си преди Нова година, за да имате късмет през 2025

Още: Как трябва да се използва барбекю сос, за да превърне всяко месо във вкусотия?

Някои полезни видове чревни бактерии, ферментиращи фибри, които често се свързват със здравето, изглежда са процъфтявали при хора, чиито навици на изхождане са били в така наречената „зона на Златните камъни“ на честотата на изхождане - веднъж или два пъти дневно.

В същото време хората от групата на запека са имали повишени нива на бактерии, ферментиращи протеини, докато хората от групата на диарията са имали по-високи нива на бактерии в горната част на стомашно-чревния си тракт.

Изследователите също така изследват кръвта на участниците за определени токсини, произвеждани от чревните микроби, които могат да бъдат свързани с увреждане на органи. Установено е, че в кръвта на лицата със запек има повече маркери, свързани с увреждане на бъбреците, а при лицата с диария - повече маркери за увреждане на черния дроб.

Още: Знаете ли как червеното вино влияе върху пикочната киселина?

Още: Лекар: Кои симптоми подсказват за сериозно преяждане?

„При общо взето здрава популация показваме, че запекът, в частност, е свързан с кръвни нива на токсини, получени от микроби, за които е известно, че причиняват увреждане на органи, преди да е поставена диагноза за заболяване“, казва старшият автор на изследването Шон Гибънс, доктор на науките, доцент в Института за системна биология в Сиатъл.

Какво разкрива и какво не разкрива изследването

„Нарушената честота на изхожданията може да е важен рисков фактор за развитието на хронични заболявания“, казва д-р Гибънс. „Тези прозрения биха могли да послужат като основа за стратегии за управление на честотата на движение на червата, дори при здрави популации, с цел оптимизиране на здравето и благосъстоянието.“

Изследването има някои ограничения. Като начало, то не е контролиран експеримент, предназначен да докаже дали и как честотата на движение на червата може да повлияе пряко на чревния микробиом или на развитието на конкретни здравословни проблеми или хронични заболявания.

Необходими са строги експерименти, включващи по-големи групи от хора и комбинация от здрави и хронично болни лица, за да се определи дали има пряка връзка между честотата на изхождане, здравето на червата и специфични медицински проблеми, казва В. Флориан Фрике, професор в катедрата по изследване на микробиома и приложна биоинформатика в Университета Хоенхайм в Щутгарт, Германия, който не е участвал в проучването.

„Въпреки това проучването идентифицира фактори, свързани с по-високата честота на изхожданията, които могат да се използват за изготвяне на препоръки, ако целта би била повишена честота на изхожданията“, казва Фрике.

Как можете да преминете към по-здравословен график на изхождане

„Чревният микробиом се храни с това, което ние ядем“, казва д-р Гибънс. „В нашето проучване видяхме, че по-високият прием на плодове и зеленчуци е свързан с по-оптимална честота на изхожданията.

„Освен нашето проучване, предишни разработки показват, че правилната хидратация, диетата, богата на пълноценни храни - особено растения, добавките с фибри, пробиотиците и физическите упражнения също могат да помогнат за поддържане на подходяща честота на изхождане“, казва той.

Още: Ядете много месо: Ето какво рискувате

Фрике повтаря съвета да се консумират повече плодове и зеленчуци, а също така препоръчва да се намалят бързите закуски. „Това са здравословни фактори, свързани с храненето и начина на живот, които биха били препоръчителни за всички, а не само за хората с ниска честота на изхождане“, казва той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес