Едно от най-големите богатства на България са множеството манастири, разположени на непристъпни върхове, или оградени от внушителни планински масиви, заобиколени от невероятна природа. Българските манастири са уникални със своята богата архитектура, икони и стенописи, а също и заради легендите и преданията, свързани с някои от тях. Разберете кои са най-старите манастири в България в тази статия.
1. Манастир “Свети Атанасий”
Манастирът е разположен над самото село Златна Ливада, на десния бряг на Стара река, сред красива природа. Уникалността му се допълва и от местните легенди за лековитата вода в кладенеца на манастира, свързани с основаването и покровителството му от Свети Атанасий, както и от постницата в скалите над манастира - чудотворна дупка, обитавана от светеца и неговите следовници в дни на пост, молитва и усамотение, през която поклонниците минават за здраве и благоденствие.
Още: Пожар избухна в голям църковен комплекс край Москва (ВИДЕО)
Във връзка с Вселенския събор в Сердика през 343-344 г. Свети Атанасий Александрийски отсяда близо до Берое (днешна Стара Загора) и там, както четем от житието му, а и както се открива от българските научни проучвания, монахът основава днешния манастир през 344 г. Свети Атанасий, когото още ранната църква почита като "Велики", заради значимия му принос в Богословието, се счита и за приносителя на монашеството от Египет на европейския континет, също така и за един от големите радетели за чистотата на православната вяра.
В своята близо 1700 годишна история манастир св. Атанасий е многократно разрушаван и съграждан наново. Легенди разказват, че тук по времето на национално-освободителното движение са се крили Апостолът на свободата Васил Левски и други участници в борбата за национална свобода.
2. Роженски манастир “Свето Рождество Богородично”
Още: Трима са арестувани край косовски манастир заради надпис "Косово е Сърбия"
Датира от 890 г. и е разположен южно от пиринското село Рожен, на 5 км от град Мелник. Забележителната архитектура на манастира е увековечена в лентата на "Време разделно". В него се пази чудотворната икона "Св. Богородица Портаитиса" - едно от малкото копия със светено желязо.
През XIV век тук е създадено уникалното произведение "Интерпретация на Йов", което е украсено със 117 ръчно изработени миниатюри. Днес то се съхранява в църквата "Гроба Господен" в Йерусалим.
3. Бачковски манастир “Успение Богородично”
Още: 6-годишно момиченце бе изоставено от родителите си пред францискански манастир във Варшава
Той е един от най-древните на Балканския полуостров и втори по големина след Рилския манастир. Основан през 1083 г. от грузинските братя Григорий и Абасий Бакуриани, той съчетава уникална комбинация от византийска, грузинска и българска култура. Манастирът се намира на живописния бряг на Чепеларската река (Чая) в Западните Родопи, близо до село Бачково, на 9 км от Асеновград.
Когато прекрачите прага, ще почувствате духа на българското, съхранил се близо 1000 години между тези велики стени. Най-голямото богатство на манастира се крие в главата църква. Това е чудотворната икона "Св. Богородица Елеуса" (Умиление), която има силата да изцелява. Тя е покрита със сребърен обков с надпис от 1311г. Според византийски предания от 14 век, иконата е автентичен образ на Божията майка. В църквата ще видите и един от най-старите позлатени дърворезбовани иконостаси в България.
4. Германски манастир “Св. Иван Рилски”
Още: Колко са женските манастири в България?
Намира се в красива гориста местност в Лозенската планина, недалеч от София. Манастирът отстои на около 5 км югоизточно от село Герман, което от своя страна се намира само на 15 км югоизточно от София. При нашествието на османските войски и превземането на София в края на XIV век светата обител била разрушена.
Възстановена е век по-късно, но чак през XVII век манастирът успява да възвърне до известна степен влиянието и богатството си. Исторически сведения сочат, че през XVIII век тук се развивала книжовна дейност. За жалост в края на XVIII век оттук минали кърджалийски орди и повторно опустошили святото място.
5. Бобошевски манастир “Свети Димитър”
Манастирът е на източния склон на връх Бобошевски Руен (1134 м н.в.) на рид от Влахина планина, на около 3 км северозападно от Бобошево. Той е недействащ български православен манастир. В миналото е бил известен и като Руенски, но понастоящем това име носи друг, действащ манастир в околността, построен в началото на XXI в.
Още: Топ 3 на най-красивите скални манастири в България
Манастирът възниква в началото на Х в., като първоначално се е намирал на над с. Скрино. В обителта започва своя монашески път и Св. Йоан Рилски. Манастирът е разрушен след завладяването на България от османските турци. Възстановен е по времето на султан Баязид II (1481-1512), но не на старото си място, а на югоизток - над Бобошево.
В продължение на няколко века манастирът е важно средище на просветата за българите от този край. След Освобождението манастирът постепенно обеднява и запустява - в него престават да идват монаси и управлението му се поема първо от бобошевската община, а впоследствие - от местните свещеници.