Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тодоровден 2024 г.: Традиции, вярвания и легенди

23 март 2024, 05:10 часа

В българския църковен календар първата седмица от Великденските пости е наречена Тодорова неделя, името й идва от Тодоровден. През 2024 година Тодоровден е на 23 март. Наименованията на дните от Тодоровата неделя идват от обичаите, които се извършват на съответния ден, както и от народните вярвания за всеки един ден от седмицата.

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Какво се прави на Благовещение?

  • На Чист понеделник традицията е жените да измият всички блажни съдове с гореща вода.
  • Черен вторник наричан още лош, сух, глух или усовски, се смята за най-лошия от всички вторници през годината.
  • През Луда сряда според народните вярвания всички трябва да празнуват, за да се предпазят от лудост и да запазят баланса в живота си.
  • На Въртолома четвъртъкът традицията изисква строгото спазване на някои забрани, с които се цели да се предпазят хората и домашните животни от „въртоглавие".
  • На Шеметен петък не се работи, за да се предпази човек от болести, а реколтата - от гръм, градушка и суша.
  • Събота се чества Тодоровден, този празник носи името си от Свети Тодор. Поверието гласи, че на този ден Свети Тодор съблича своите девет кожуха, яхва бял кон и отива при Господ да измоли лятото да се върне на Земята. И понеже Господ уважава светеца, още докато той изрича молбата си, отвън, на мястото, където е забоден маждракът (копието на светеца), започва да се издига пара и земята се затопля.
  • Именно в негова чест се устройват надбягвания с коне в цялата страна, от тук и названието "Конски Великден". На Тодоровден при изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой.

    После идва ред на конните състезание – кушията. Победителят в нея се награждава – конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.

    Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

    Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

    Още: Великденски пости 2024 г., ето какво трябва да знаем

    Жените размесват и раздават обредни хлябове, като едновременно подскача, бяга, имитира движението и цвиленето на конете, а от тях се дава и на конете. Вари се и жито, което се благославя в църковния храм. Трапеза за празника включва пита с мая, супа от гъби и „Тудорова леща“.

    Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
    Цвета Господинова
    Цвета Господинова Отговорен редактор
    Новините днес