Тъжно е да признаем, но за много хора храната е основното удоволствие в живота. Свикнали сме да гледаме дори интересен филм с кофа пуканки. Какво да кажем, дори запалените театрали чакат антракта, за да разгледат бюфета. Междувременно хранителните навици често могат да ви разкажат за психичните проблеми на дадено лице.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Яденето на вкусна храна на красиво подредена маса е елемент от всеки празник. Празнуваме всяко събитие с храна. Глезим се с нещо вкусно за свършената работа. Често обаче нашето отношение към храненето разкрива психически отклонения.
Отказ от хранене
Първата условна група патологични поведенчески синдроми е отказът от хранене, провокираното и неволно повръщане и употребата на лаксативи. В крайни случаи се стига до анорексия.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Хората са тласнати към подобно поведение от съвременните социални стереотипи, желанието да се съобразят с някакъв спекулативен идеал. Характерно е както за деца, особено за тийнейджъри, така и за възрастни, споделят експерти
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
За хората с подобни проблеми представата за собственото им тяло по правило не съвпада с реалността. „Дебела съм“, искрено се оплаква слабата жена. Така че причината за такова хранително разстройство не е наднорменото тегло, а по-скоро следствие от съмнение в себе си и зависимост от мнението на другите.
Какво да направите, ако сте преяли
Склонност към преяждане
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Познато ли ви е чувството, когато ядете и ядете и не можете да спрете? Това често се случва по време на нервно напрежение. Но докато за някои това е еднократна слабост, за други преяждането се превръща в навик.
Това също говори за проблеми в отношенията на човек със себе си. По същество, тук изникват същите проблеми. Стрес , страх, безпокойство, чувство на безпомощност и повишена уязвимост, отхвърляне на собственото тяло и неговите промени в юношеството, изкривено, обикновено пристрастно, ниско самочувствие, усещане за неразбран и неприет.
Независимо дали искаме да се скрием от света или да станем най-очарователните и привлекателни за него, борим се със скуката или чувстваме вътрешна празнота – това се проявява в отношението ни към храната.
Храната се възприема като враг или осигурява временно облекчение и в резултат на това започва да управлява живота ни.
Ако преядете, незабавно консумирайте тези напитки и храни
Как да променим хранителното поведение?
Стъпка 1: Признайте проблема. Водете си хранителен дневник, за да можете да проследите как емоционалното ви състояние влияе върху количеството, което ядете. Необходимо е да намерите връзката „храна – емоции“, да се научите да се справяте със състоянието си по различен начин и да преодолявате негативите по различен начин.
Стъпка 2. Работете с психолог, за да възстановите психическото си здраве. Психологът ще ви помогне да формирате нови начини за справяне със себе си и вашите емоции, чувства, преживявания и да развиете психологически начини за приемане и грижа за себе си.
Стъпка 3: Потърсете други източници на удоволствие. Научете се да се наслаждавате на себе си и тялото си – например чрез спорт и творчество.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.