Първата половина на ноември месец е най-подходящият момент за слагане на киселото зеле. Разбира се, всяка домакиня иска приготвената от нея туршия да е вкусна. Идеалният вариант е зелето да е умерено кисело и умерено солено.
Също така е желателно то да запази сочността си и да е приятно хрупкаво.
Ако сте пресолили киселото зеле, просто направете това
Можете да постигнете този резултат, ако знаете четирите бабини тайни за приготвянето на най-вкусното кисело зеле.
1. Избор на правилния сорт зеле
Далеч не всеки сорт зеле е подходящ за мариноване. Препоръчително е да спрете избора си на зеленчук с късно узряване. Изберете зеле кьосе или Балкан.
2. Избор на правилния контейнер
Нашите баби са приготвяли киселото зеле в дървена бъчва - това е съдът, в който то става най-вкусно. Но за хората, който живеят в апартамент, това не е най-удачният вариант. Следователно можете използвате буркани с вместимост от 3 литра.
Лекар: Киселото зеле НЕ е полезно за всеки
Но ако искате да готвите повече кисело зеле, тогава използвайте емайлирана кофа. Но в никакъв случай контейнерът не трябва да е метален или пластмасов.
3. Използване на подходящата сол
Препоръчва се да използвате едра сол. Освен това е желателно да няма добавки в този продукт.
Не прекалявайте с натриевия хлорид. Една супена лъжица сол е достатъчна за една глава зеле.
Лекар разкри как се приготвя кисело зеле, което НЕ е вредно за сърцето и предпазва от инфаркт
4. Ферментация и съхранение на зелето при подходяща температура
За да може процесът на ферментация да протича безпроблемно, е желателно в помещението, където се намира контейнерът със зеле, да се поддържа определена температура на въздуха.
През първите дни тази стойност трябва да бъде най-малко +20 градуса, но не повече от +23 градуса. Следователно поставянето на съда с киселото зеле близо до радиатора е лоша идея.
След приключване на първия период на ферментация, продуктът трябва да се съхранява на хладно - в хладилника или в мазето.