Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тайната на дългата младост се крие в ТОВА

15 март 2022, 09:00 часа

Антиоксидантите са естествени или изкуствени вещества, налични в храните, които помагат за предотвратяване на увреждането на клетките, причинено от вредни свободни радикали. Човешкото тяло непрекъснато се бори с инфекции и болести. Тялото изпълнява различни функции като дишане, физическа активност и още много други. Тези функции произвеждат свободни радикали, които увреждат здравите клетки, което води до сърдечни заболявания, рак и други. Антиоксидантите играят решаваща роля за неутрализиране на свободните радикали чрез свързване с оксидантите и по този начин предпазват клетките от увреждане. Антиоксидантите са полезни за цялостното здраве. Ето тяхната основна полза:

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Антиоксидантите, които ще повишат имунитета ви през есента

За свободните радикали

Тялото също е изложено на свободни радикали от външни източници, включително цигарен дим, замърсяване на въздуха и UV радиация от слънчевата светлина. Тези свободни радикали са вредни и могат да причинят увреждане на клетките и генетичния материал (ДНК). Претоварната със свободни радикали клетка може да навлезе в състояние, наречено „оксидативен стрес“, което води до някои заболявания, включително сърдечни заболявания, чернодробни заболявания, рак и много други като влошаване на лещите на окото, възпаление на ставите, увреждане на нервните клетки в мозъка, Паркинсон или Алцхаймер.

Антиоксидантите могат да неутрализират свободните радикали и по този начин да предотвратят увреждането на клетките. Следователно богатите на антиоксиданти храни помагат за намаляване на риска от различни заболявания. Растителните храни са основни източници на антиоксиданти. Зеленчуците и плодовете имат високо съдържание. Под формата на добавки, могат да се открият като: бета-каротин, лутеин, ликопен, селен, витамин А, витамин С и витамин Е.

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Ползи за здравето на кожата

Човешката кожа е постоянно изложена на въздуха, слънчевата радиация и други замърсители на околната среда и химични вещества. Излагането на ултравиолетови лъчи води до генериране на свободни радикали. Тези силно реактивни молекули могат да увредят въглехидратите, нуклеиновите киселини, липидите и протеините и следователно са отговорни за преждевременно стареене на кожата.

Антиоксиданти и подкрепа на имунната система

Имунната система изпълнява защитна функция срещу външни патогени с помощта на свободните радикали. Излишното производство на свободни радикали може да доведе до оксидативен стрес, който може да причини увреждане на имунните клетки, което води до нарушена имунна функция.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Нарът е най-мощният антиоксидант сред плодовете

Богати на антиоксиданти храни

Антиоксидантите, присъстващи в ежедневната ни диета, играят ключова роля в неутрализирането на оксидативния стрес. Зеленчуците и плодовете са с високо съдържание на антибиотици. Очевидно е, че приемът на много плодове и зеленчуци намалява риска от някои заболявания.

Примери за антиоксиданти са:

Каротеноиди

Например - каротин, ликопен и ретинол. Доматите са основният източник на ликопен. Морковите, тиквата, сладките картофи, мангото и папаята съдържат - каротин. Астаксантинът се намира в микроводорасли, дрожди, сьомга, пъстърва, скариди, раци и ракообразни.

Селен: Той е микроелемент и се предлага в почвата, водата, зеленчуците (като чесън, лук, зърнени храни, ядки, соя), морски храни, месо, черен дроб и дрожди.

Витамин С: Аскорбиновата киселина е името на витамин С. Тя има антиоксидантни свойства заедно с антиканцерогенни свойства. Повечето от плодовете и зеленчуците съдържат известно количество витамин С. Пъпеш, цитрусови плодове и сокове, плодове киви, манго, папая, ананас, горски плодове (ягоди, малини, боровинки и боровинки) имат високо съдържание на витамин С. Зеленчуците, включително зелените и червени чушки, спанак, зеле, зелена ряпа, сладки и бели картофи, зимна тиква, домати съдържат по-високо количество витамин С.

Витамин Е: Той е мощен антиоксидант и помага за предотвратяване на рак на дебелото черво, простатата и гърдата, сърдечни заболявания и други заболявания.

Лутеин: Намира се в зелени листни зеленчуци, включително спанак, кисели зеле и зеле. Предлага се и в броколи, царевица, грах, папая и портокали.

Флавоноиди: Те са полифенолни съединения и имат антиоксидантни свойства. Зеленият чай, гроздето (вино), какао (шоколад), соята, куркума, горски плодове, лук и броколи са основният естествен източник на флавоноиди.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес