Някои хора не понасят студа и не се чувстват добре, когато температурите паднат. Те страдат от студени ръце или крака и в много случаи треперене на тялото.
Още: Какви са вредите от мащерката и как да ги предотвратим
Още: Какво НЕ трябва да се прави на Коледа - забраните, които всеки трябва да спазва
Когато времето се променя твърде често, на тялото са необходими няколко седмици, за да се приспособи към температурите. Но ако страдате често от настинка, това говори нещо за вашето здраве.
Още: Ново проучване: Открийте храната, която може да намали кръвната ви захар наполовина
Причини, да ви е винаги студено
- Хипотиреоидизъм
Най-честите симптоми на хипотиреоидизъм са умора, депресия и чувство на студ през цялото време. Хипотиреоидизъм възниква, когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони. Тези хормони са важни за регулирането на метаболизма и телесната температура. Когато тялото няма достатъчно хормони на щитовидната жлеза, нейните процеси се забавят.
Още: Каква диета да спазваме, ако имаме висок пролактин
Още: Бъдни вечер - кога се сяда на трапезата и какво НЕ трябва да се прави тази вечер
- Болест на Рейно
Това заболяване е свързано с артериите на ръцете и краката. Тези кръвоносни съдове стават много тесни и по този начин циркулира по-малко кръв. По време на това заболяване пръстите могат да станат сини или бели. Когато кръвта започне да циркулира нормално, хората могат да почувстват болка в тези части на тялото.
- Анемия
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как най-лесно да си изградим трайни навици
Още: Коледни сладки с бадемово брашно - вкусотия, която не сте си и представяли
Анемията възниква, когато човек има по-малко червени кръвни клетки, циркулиращи в тялото, като по този начин доставя кислород. Симптомите на това заболяване включват усещането за студ, което идва от тази липса на кислород. Други симптоми са студени крака и ръце, умора, летаргия, затруднено дишане и неправилен сърдечен ритъм.
Според данни на специалисти, някои от видовете анемия, които също причиняват усещане за студ, са:
Още: Как да разпознаем енергийните вампири и да се справим с тях
Още: Помните ли какво е бъдник и каква е връзката му с Бъдни вечер?
- Желязодефицитна анемия, която е най-често срещаната. Това се случва, когато клетките не успеят да абсорбират добре желязото в кръвта.
- Анемия от липса на витамини, която идва в резултат на недохранване. Ниските нива на B12 или фолиева киселина могат да доведат до това.
- Анорексия
Това е хранително разстройство, характеризиращо се с представата, която човек има за тялото си, но също така е свързано с умствената и емоционална реакция при наддаване на тегло. Хората, страдащи от анорексия, драстично намаляват количеството храна, което консумират и предизвикват повръщане. Анорексията може да причини усещането за студ в резултат на ниското ниво на мазнини в тялото. Лечението на това заболяване обикновено изисква консултация с лекар.
- Болест на периферните артерии
Това заболяване възниква, когато се образуват плаки в артериите, които циркулират кръвта в тялото. То е широко известно като артериосклероза. Натрупването на тези плаки в артериите води до стесняване на кръвоносните съдове, което означава, че кръвта не може да тече както трябва. Обикновено това се отразява в крайните части на тялото, т.е. в крайниците, създавайки усещане за студ и изтръпване на ръцете или краката. Често това заболяване изисква интензивно лечение, свързано с хранене и физическа активност.
Защо жените са по-често засегнати в сравнение с мъжете
Проучвания показват, че жените предпочитат температура от 25 градуса по Целзий, докато мъжете се чувстват много добре в среда от 22 градуса. Това е свързано с факта, че жените имат по-бавен метаболизъм от мъжете, така че произвеждат по-малко енергия от мъжете.
Още: Главоболие през нощта: Ето какво може да стои зад него
Кога трябва да се тревожите
Ако тези симптоми продължават дълго време и развиете усложнения, непременно трябва да посетите лекар специалист. Основните анализи включват кръвни изследвания, тъй като по този начин се разбира дали има основателна медицинска причина.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.