Антибиотиците са едно от най-употребяваните лекарства в световен мащаб. Всъщност хората злоупотребяват с тези лекарства. Според специалисти злоупотребата с антибиотици може да крие рискове за здравето и особено за храносмилателната система.
Още: Защо промените във времето влошават ревматизма и как да облекчим болката по естествен начин
Основен проблем, причинен от злоупотребата с антибиотици, е резистентността на бактериите към тези лекарства. Напоследък бактериите стават все по-устойчиви на антибиотици в резултат на промяната във времето. Всяка бактерия, която преживее антибиотично лечение, може да се размножи и цялата колония придобива способността да устои на лекарството.
Според проучвания, една трета или втора от количеството антибиотици, използвани от хората, е напълно ненужно. Антибиотиците лекуват бактериални, а не вирусни инфекции. Примери за последните са настинка, грип, бронхит, кашлица, ушни инфекции, синузит.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Приемът на антибиотици, когато имате вирусна инфекция, не я лекува, не предпазва други хора от заболяване, може да има странични ефекти и да причини антибиотична резистентност. В тази статия ще научите за 4 случая, в които не бива да използвате антибиотици.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Ушни инфекции при деца
Деца под 2 години не се нуждаят автоматично от антибиотици за лечение на ушна инфекция. Тази инфекция обикновено изчезва от само себе си, но ако симптомите не се подобрят след 2-3 дни, може да се наложи предписване на антибиотици.
Бронхит
80% от хората, които получават бронхит, се лекуват с антибиотици, тенденция, която силно допринася за устойчивостта на бактериите към тези лекарства. Вместо с антибиотици, бронхитът трябва да се лекува с лекарства за овладяване на симптоми като кашлица и болка.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Синузит
В 90% от случаите този проблем се причинява от вируси, което прави антибиотиците напълно излишни. Проучванията показват, че антибиотиците не подобряват симптомите на синузит.
Още: Преди или след хранене: Кога да пием рибено масло и други витамини
Инфекция на пикочния мехур
В тези случаи антибиотиците трябва да се използват само след консултация с лекар, въпреки че такива инфекции могат да бъдат лекувани успешно с антибиотици в продължение на три дни.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.