Слятото, полуслятото и разделното писане в българския език се подчиняват на толкова много правила и изключения, както и особени случаи, че трудно биха били обект на една статия. Изключително честите грешки обаче, които се допускат при слято, полуслято и разделно писане, ни изправят пред предизвикателството да съберем на едно място най-основните правила, с което да ви помогнем да минимизирате риска от допускане на грешки.
Слято писане – правила
1. Слято се пишат сложни съществителни имена, когато:
- Сложните съществителни са съставени от различни части на речта, сред които съществителни, прилагателни имена, наречия, местоимения и др., които задължително са свързани с главната основа със съединителна гласна – паркОмясто, ценОразпис и др.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
- Първата съставка на думата, която изписваме слято, е от чужд произход – смарттелефон например, където смарт е от английската дума за умен – smart, поради което според правилото и сложното съществително се пише слято. Друг пример е минипола.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Първата част на сложното съществително е думата мини, която е с чужд произход, поради което залагаме на слято писане. Трудността при това правило произхожда от трудността понякога да определим дали първата дума има чужд произход. Някои така са залегнали в езика ни, че бъркаме произхода им и пропускаме факта, че е чужд като например „айс“, „био“, „мега“ и прочие, които често погрешно не различаваме като думи с чужд произход.
Така айскафе, биопродукт, мегаяко е правилно да се изписват слято. Тук е важно да споменем и изключението – ако тази първа дума, която е с чужд произход, се използва и самостоятелно, то правилно е не слятото, а разделното писане – евро зона например се пише разделно именно по това изключение от правилото.
Най-досадните правописни грешки в българския език
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
- Пишем слято и когато подчинена основа е числително бройно име, което е изписано с букви – двуцифрен например, стогодишен и прочие. Подчертаваме още веднъж, че следва да е изписано с букви това числително име и да е бройно, защото ситуацията и правилото е различно, ако е изписано с цифри – 100-годишен например, ако е с цифри числителното се изписва полуслято.
2. Слято се пишат сложни прилагателни имена, когато:
- Са образувани от съчетание на прилагателно и съществително име като източноевропейски например.
- Слято пишем и ако първата част е наречие и пояснява втората част, която пък е прилагателно име или причастие като например високопроходим. Тук обикновено се допускат много грешки, като една от трудностите е да се определи дали първата част е прилагателно, дали пояснява втората и дали тя е причастие например.
- Сложни прилагателни имена, които сдържат числително и съществително име, като числителното е изписано с букви – например тристаен.
- Слято пишем и прилагателните, които са образувани от съществително и прилагателно, като подчинената основа е първа и предхожда водещата като например вътрешнополитически – от вътрешна политика, тоест от политика – главата част, която е вътрешна – второстепенна и поясняваща част, която стои пред главната в сложното прилагателно име.
- Слято пишем и когато подчинената основа е наречие, което е свързано с главната със съединителна гласна – яркозелен например е типичен пример за това правило.
Слято се пишат още:
- предлози, образувани от предлог и наречие като „оттатък“,
- съчетания от два предлога като „вдън“,
- когато имаме частица не, употребена с прилагателни имена и причастията, които се употребяват като прилагателни като „непроверен“.
Естествено не претендираме за изчерпателност. Има и други случаи на слято писане, които ще прескочим, за да отделим мъничко внимание и на полуслятото писане.
Полуслято писане – правила
Когато обсъждаме правилата за слято, полуслято и разделно писане, особено място следва да отделим за тези, които определят полуслятото писане, тъй като са едни от най-често грешените.
Полуслято се пишат:
- Прилагателни и съществителни имена, както и наречия, при които частите, които образуват думата, са равноправни в смислово отношение помежду си като жълто-зелен например.
- Комбинация от букви и цифри като Миг-67 примерно.
- Частиците за сравнение по и най като по-красив, най-гиздав.
- Прилагателни, които съдържат две собствени имена като Крали-Марков.
- Сложни числителни имена, образувани от основите на две числителни имена, с които се бележи приблизително количество като седем-осем например.
- Сложни наречия, които съчетават две наречия в себе си като живо-здраво, както и повтарящи се наречия като бързо-бързо.
- Когато като в подчинена основа е използвана буква, сложната дума се пише полуслято например Г-образен.
- Когато сложните прилагателни имена са образувани от две прилагателни имена като гръцко-български.
- Неопределителни местоимения и наречия, които са образувани с частиците –що,
-еди, -годе като що-годе.
Трудностите идват и от определянето дадена дума неопределително местоимение ли е, наречие ли е, числително ли е прочие, тъй като възрастните ги използват интуитивно, без да се замислят каква част на речта са.
Топ 20 на най-често допусканите правописни грешки
3. Разделно писане
Най-честите случаи на разделно писане са:
- съставни числителни имена, както са думите двадесет и пет години, тридесет и три и прочие,
- думи, съставени от две съществителни имена, при които първото може да се членува като художник илюстратор – можем да кажем художникът илюстратор, но не и художник илюстраторът,
- съчетания от буквено съкращение и съществително име като БНТ програма,
- наименования, при които подчинената съставка е от чужд произход и във времето се е наложила като самостоятелна дума като рок концерт.
Ако се колебаете за правилата за слято, полуслято и разделно писане, не се притеснявайте да погледнете речника и да потърсите информация или помощ, така познанията се увеличават, а рискът от грешки се минимизира.