Бадемите са сред най-популярните ядки в нашата страна и по света. Но дивите бадеми са доста търсени заради своите изключителни лечебни свойства.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Пчелният восък и непознатите ползи за тялото ни
Сладките бадеми се добиват от специфично бадемово дърво (Prunus amygdalus var. dulcis) и не съдържат токсини. Горчивите бадеми, които са диви, произхождат от различно дърво (Prunus amygdalus var. amara) и съдържат компоненти, които понякога могат да бъдат токсични.
В някои случаи хората използват горчиви бадеми за медицински цели и за лечение на контракции, болка, кашлица и сърбеж. Изследователи са открили, че някои съществени вещества в дивите бадеми могат да се използват като мощно оръжие в борбата срещу затлъстяването и диабета.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Някои проучвания показват, че плодът на дивия бадем има способността и силата да влияе на някои микроорганизми в стомаха и да стабилизира метаболизма. Експертите препоръчват децата да консумират 1-2 диви бадема на ден, а възрастните – по 2 диви бадема три пъти на ден. Всяко друго количество не се препоръчва, заради токсичните нива на дивите бадеми.
Каква е разликата между масло от сладки и масло от горчиви бадеми
От бадеми могат да се добият два вида масло: масло от сладки бадеми и масло от горчиви бадеми, които се произвеждат от две различни дървета. Дървото на сладките бадеми обикновено има бели цветове, докато дървото на горчивите бадеми има розови цветове. И двете дървета растат на височина от 4 до 10 метра.
Сладките бадеми се използват и в кулинарията за различни рецепти. Те произвеждат мляко, подобно на соевото, което се препоръчва за хора, които не могат да консумират лактоза или са вегетарианци. Бадемовото брашно не съдържа глутен и въглехидрати, затова се препоръчва за хора със специфични диетични изисквания. Горчивият бадем исторически се използва в малки количества за овкусяване на определени продукти като бадемов сироп и италиански бисквити.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Двете масла имат различни ефекти върху човешкото тяло. Маслото от сладки бадеми е отличен овлажнител, особено за суха и чувствителна кожа. То е богато на протеини, витамини и минерали, които максимално ревитализират кожата. Маслото от горчиви бадеми е етерично масло и не трябва да се използва в грижата за кожата. Това масло се използва основно като ароматизатор.
Още: Сложете край на разширените пори само за 3 дни
Дивите бадеми могат да се намерят в билкови и органични магазини, докато бадемовите етерични масла са налични в аптеките.