Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Яйца и още 5 храни, които един неврохирург яде, за да поддържа мозъка си млад

31 октомври 2023, 07:15 часа

Много от здравословните храни, които могат да подобрят паметта ви и да предпазят мозъка ви от деменция, са много евтини и можете лесно да ги добавите към менюто си. Не само тялото ви се нуждае от правилно и балансирано хранене, но и мозъкът ви също се нуждае от подходяща храна. Диетата ви има много общо с шансовете ви да достигнете разумна старост.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/

Неврохирургът Брет Озбърн изброи храните, които самият той предпочита да яде за младост и здраве на мозъка. Те са не само много здравословни, но и доста вкусни.

1. Боровинки

Още: Кои са най-схватливите зодии - мозъкът им бързо щрака!

Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб

Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов

Боровинките са перфектната закуска, ако обичате сладкото, но не искате да започнете деня с шоколади и сладкиши. Има много горски плодове с полезни антиоксиданти, които предпазват мозъка от оксидативен стрес и намаляват възпалението.

Има проучвания, които доказват, че ежедневната консумация на боровинки може да подобри паметта и да забави когнитивния спад, свързан с възрастта. Д-р Озбърн отбелязва, че предпочита да добавя боровинки към смутита и салати.

Още: Каква е разликата между автомобилите на дизел или бензин?

Още: Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи

2. Мазни риби

Сьомгата и сардината не само могат да украсят всяка празнична трапеза, но има смисъл да включвате тези продукти в менюто си ежедневно. Рибата съдържа много Омега-3 мастни киселини. Според неврохирурга, тези съединения са критични за поддържане на здравето на мозъка и подобряване на паметта, регулиране на настроението и предотвратяване на когнитивен спад.

Още: Пчелар: НЕ съхранявайте меда на това място, става безполезен

Още: Трапеза за Ивановден: Какво трябва да присъства по традиция на нея

Още: Мозъкът започва да работи с пълна сила след 60 години

Какво да правят тези, които не обичат риба? Можете да обърнете внимание на добавките с омега-3.

3. Листни зеленчуци

Спанакът, марулята, киселецът и магданозът са свързани със здравословното хранене с причина. Не бързайте да премахвате зеленолистните от чинията си, дори ако те просто се използват за украса на месно ястие. Освен витамини и минерали, тези храни съдържат много фибри. Диетичните фибри помагат да поддържате червата здрави. И както уверява д-р Осбърн, без здравословно храносмилане няма да има здрав мозък.

4. Ядки и семена

Още: 8 неподозирани факта за човешката психика, които ще ви изненадат

Обичате ли да хапвате нещо, докато гледате сериал или да добавяте хрупкави съставки към салатата си? Опитайте да замените крекерите и чипса с ядки и семена. Според неврохирург орехи, бадеми, семена от лен и чиа осигуряват на тялото антиоксиданти и здравословни мазнини, спомагат за осигуряването на енергия за мозъка и укрепват когнитивната функция. Лайфхак: преди важно събитие или изпит хапвайте шепа орехи за закуска - мозъкът ви ще работи на пълен капацитет.

5. Яйца

Яйцата не са холестеролна бомба, както се смяташе досега, а отличен продукт за закуска, обяд и вечеря. Те съдържат холин, който позволява производството на невротрансмитери, важни за силната памет и когнитивните функции. Яйчните жълтъци подпомагат производството на холестерол, от който тялото ви се нуждае, за да синтезира миелин. Затова, ако искате да поддържате мозъка си здрав, не изключвайте яйцата от менюто си.

6. Джинджифил

Още: Невробиолози създадоха най-подробния атлас на мозъка

Джинджифилът често се използва в азиатската кухня. Също така е чудесно допълнение към напитките през студения сезон. Д-р Озбърн също използва подправката в ежедневната си диета, тъй като джинджифилът предпазва мозъчните неврони от оксидативен стрес, което е в основата на невродегенеративни заболявания като болестта на Паркинсон и болестта на Алцхаймер.

Източник: Eatthis

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес