Ферментиралите храни са известни със своите ползи за организма, но сега изследователите са открили, че те осигуряват и ползи за психичното здраве. Представяме ви повече подробности за това интересно откритие.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 април /валутен калкулатор/
Още: Тези натурални храни ще спасят дробовете ви от токсини - вижте кои са
Как ферментиралите храни помагат на психичното здраве
Учени от колеж Корк в Ирландия запознаха участниците с едномесечна диета, специално разработена за стимулиране на чревните бактерии в организма. Тази диета включва две или три порции на ден ферментирали храни, като кисело зеле и др. Участниците също така консумират плодове и зеленчуци с високо съдържание на пребиотици, като лук, праз, зеле, ябълки, банани, бобови растения и пълнозърнести храни.
Експертите смятат, че използването на добри храни за храносмилателната система влияе положително на комуникацията между червата и мозъка и това може да позволи намаляването на свързаните със стреса разстройства. Освен това кара мозъка и червата да бъдат в постоянна комуникация помежду си, което позволява изпълнението на основните функции на тялото.
Още: Стихотворение на деня, 22 април, от Пейо Яворов
Още: Какво се случва с тялото ни по време на стрес?
Още: Тайната на природната енергията: Тези храни ще ви спасят от анемия
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Психолог: Tоксичната позитивност е риск за здравето
Още: Третият ден на Великден: Направете това на 22 април и ще се избавите от всички проблеми
Данните от проучването показват също, че хората, които са консумирали ферментирали храни, са имали спокоен сън.
Следващият път, когато се почувствате стресирани, помислете по-внимателно какво планирате да ядете за обяд или вечеря. Включването на повече фибри и ферментирали храни за няколко седмици може да ви помогне да се чувствате малко по-малко стресирани.