Ферментиралите храни са известни със своите ползи за организма, но сега изследователите са открили, че те осигуряват и ползи за психичното здраве. Представяме ви повече подробности за това интересно откритие.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: Тези натурални храни ще спасят дробовете ви от токсини - вижте кои са
Как ферментиралите храни помагат на психичното здраве
Учени от колеж Корк в Ирландия запознаха участниците с едномесечна диета, специално разработена за стимулиране на чревните бактерии в организма. Тази диета включва две или три порции на ден ферментирали храни, като кисело зеле и др. Участниците също така консумират плодове и зеленчуци с високо съдържание на пребиотици, като лук, праз, зеле, ябълки, банани, бобови растения и пълнозърнести храни.
Експертите смятат, че използването на добри храни за храносмилателната система влияе положително на комуникацията между червата и мозъка и това може да позволи намаляването на свързаните със стреса разстройства. Освен това кара мозъка и червата да бъдат в постоянна комуникация помежду си, което позволява изпълнението на основните функции на тялото.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Тайната на природната енергията: Тези храни ще ви спасят от анемия
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Данните от проучването показват също, че хората, които са консумирали ферментирали храни, са имали спокоен сън.
Следващият път, когато се почувствате стресирани, помислете по-внимателно какво планирате да ядете за обяд или вечеря. Включването на повече фибри и ферментирали храни за няколко седмици може да ви помогне да се чувствате малко по-малко стресирани.