Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Произход на славяните – научете тяхната история

30 октомври 2022, 13:15 часа

Познаваме ли историята на славянските народи – произход, бит и поминък? Информация за произхода на славяните ни дават писмените сведения на византийски историци. Ценни факти и данни черпим и от археологията. Всички артефакти, открити по време на археологически проучвания, ни дават ценни късчета информация за произход на славяните, разказват мълчаливо тяхната история.

Произход на славяните

Един от най-спорните моменти в историята е свързаният с произход на славяните. Много данни, свързани с темата, остават неясни, а други недоказани или неопределени. Наличните историческите факти все пак сочат, че славяните са част от индоевропейската общност, от която се отделят като самостоятелна общност II век пр.н.е. Населявали са в зората на своя произход части от Европа, но не и Балканите. Заемали са големи територии между Карпатите, Балтийско море и реките Одра, Днестър и Днепър, а преди това Източноевропейската равнина. В говорения първоначално от тях праславянски език думата славяни звучала като *словѣнинъ. Общото им съжителство и език продължили до  IV век, когато се отделят и обособяват съвременните славянски езици и народи.

Не сме славяни като останалите, показва ново международно изследване

Разделяне и разселване на славяните

Освен произход на славяните важно е и тяхното преселение и разселване, тъй като именно то отвоюва територии, които по-късно ще бъдат български. По данни, достигнали до нас чрез Йорданес – готски историк, през 4 век славяните се разделят на западни-венети, разселили се до река Елба, южни-славини, избрали за свои териториите на левия бряг на река Дунав, и източни, разселили се до река Волга. Сред причините за това разселване са нарастването на броя на славяните и необходимостта от повече земя както за живеене, така и за обработването ѝ, чрез което се изхранвали славяните.

След разпадането на Хунска империя славяните се заселват на юг от Карпатите, като се разделят на дакийски и панонски славяни. Заселването им на Балканите е съпроводено от социално-икономически и политически преобразувания. Това заселване е най-важното за нас – за България, тъй като именно миграцията и разселването на славяните през VI-VII век е пътят към отвоюване на географската територия на бъдещата ни държава.

Славянски тотемен хороскоп - кой е вашият закрилник

Бит и поминък на славяните

Разселването на славяните е свързано с бита и поминъка им. Основен поминък на славяните, водещи уседнал начин на живот, било земеделието. Именно това е главната причина за разселването им – търсене на повече и по-добри, по-плодородни обработваеми площи, с които да се изхранват. Отглеждали са основно пшеница и лен. Славяните били и добри скотовъди, а за животните им са били нужни пасища – също добра причина за разселването на славяните.

Битът на славяните бил тясно свързан с религията и вярата  им. Характерно за тях е, че обожествявали природните сили, като най-висшият Бог бил Перун – богът на мълниите. Почитали и други божества, свързани с природните стихии като Бога на огъня.

Дори да ви е любопитно да разберете и как точно са изглеждали славяните, ще ви е трудно, тъй като те имали култ да изгарят телата на мъртвите, което създава трудности да  се възстанови и опише начина, по който са изглеждали. Ясно става обаче, че не са били толкова руси и бели, колкото считаме, а по-скоро „възчервени“, както сочи описание на славяните от Прокопий Кесарийски – римски учен, благодарение на когото добиваме макар и бегла представа как точно са изглеждали славяните. И все пак – много любопитни факти за живота, начина, по който са изглеждали, за бита и религията им, за разселването и за произход на славяните остават неразгадани и скрити, една тайна, чието разбулване вероятно някога предстои.  

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес