Черешова задушница е втората от общо три задушници в годината. Винаги се пада в събота преди Петдесетница.
Поверия за Черешова задушница
Черешова задушница е денят, в който душите на мъртвите се прибират след Велики Четвъртък. Наричат я Спасова или още черешова, тъй като съвпада със сезона на черешите. Според поверията черешите не трябва да се ядат преди Черешова задушница, защото трябва първо мъртвите да ги "опитат". Това е причината този плод задължително да присъства в раздавките. Освен череши се раздават жито, хляб или питка. В раздавките може да се сложат сладки и други плодове, както и друга храна.
Според поверията на този ден мъртвите посещават дома си. Затова през целия ден неговите врати и прозорци трябва да са отворени. Ако мъртвият завари близките си, улисани в изпълнението на ежедневните им дейности (домакински дейности като пране, чистене или работа в градината), това ще го натъжи, защото се почувства забравен.
Какво се прави на първата Задушница след смъртта на близък?
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
На този ден не се пере, не се чисти и не се върши работа в градината. Също така не е добре човек да се къпе. Забранени са сватби и кръщенета. Денят трябва да бъде посветен единствено на отдаването на почит към паметта на починалите близки. Всеки трябва да се помоли за опрощението на греховете им.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Поверието гласи, че ако по време на помена покрай събралите се прелети насекомо, душата на покойника е дошла.
Задължително е почистването на гроба на Черешова задушница, ако той не е в добро състояние. Важно е кръстът да е изправен и да не е обрасъл с трева.
Молитвата може да бъде прочетена и от свещеник на гроба. След това той се прелива с вино, което се счита за символ на Божията кръв.
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
На общата трапеза първата хапка от хляба се слага на земята и първата глътка вино се изсипва, при което се произнася "Бог да прости".
Наближава Черешова задушница, ето какви са обичаите
На гроба се пали свещ - пламъкът символизира чистотата на душата. Оставят се цветя и орехови листа, които са символ на връзката между двата свята. Този обичай се свързва с наближаващата Петдесетница, която винаги се пада в неделята след Черешова задушница.