Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поверия и обичаи на Черешова задушница

02 юни 2023, 15:55 часа

Черешова задушница е втората от общо три задушници в годината. Винаги се пада в събота преди Петдесетница. 

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Поверия за Черешова задушница

Черешова задушница е денят, в който душите на мъртвите се прибират след Велики Четвъртък. Наричат я Спасова или още черешова, тъй като съвпада със сезона на черешите. Според поверията черешите не трябва да се ядат преди Черешова задушница, защото трябва първо мъртвите да ги "опитат". Това е причината този плод задължително да присъства в раздавките. Освен череши се раздават жито, хляб или питка. В раздавките може да се сложат сладки и други плодове, както и друга храна. 

Според поверията на този ден мъртвите посещават дома си. Затова през целия ден неговите врати и прозорци трябва да са отворени. Ако мъртвият завари близките си, улисани в изпълнението на ежедневните им дейности (домакински дейности като пране, чистене или работа в градината), това ще го натъжи, защото се почувства забравен. 

Какво се прави на първата Задушница след смъртта на близък?

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

На този ден не се пере, не се чисти и не се върши работа в градината. Също така не е добре човек да се къпе. Забранени са сватби и кръщенета. Денят трябва да бъде посветен единствено на отдаването на почит към паметта на починалите близки. Всеки трябва да се помоли за опрощението на греховете им. 

Поверието гласи, че ако по време на помена покрай събралите се прелети насекомо, душата на покойника е дошла. 

Задължително е почистването на гроба на Черешова задушница, ако той не е в добро състояние. Важно е кръстът да е изправен и да не е обрасъл с трева. 

Молитвата може да бъде прочетена и от свещеник на гроба. След това той се прелива с вино, което се счита за символ на Божията кръв.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

На общата трапеза първата хапка от хляба се слага на земята и първата глътка вино се изсипва, при което се произнася "Бог да прости". 

Наближава Черешова задушница, ето какви са обичаите

На гроба се пали свещ - пламъкът символизира чистотата на душата. Оставят се цветя и орехови листа, които са символ на връзката между двата свята. Този обичай се свързва с наближаващата Петдесетница, която винаги се пада в неделята след Черешова задушница.

 


 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес