Как да се подготвим за него, какво да ядем и как да не подкопаем здравето си?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Великият пост продължава до Великден - 48 дни. През 2024 г. той започна на 18 март и ще продължи до 4 май. През този период организмът изпитва стрес поради промяната на диетата. Преминаването към растителна диета ви кара да искате да се храните по-често. Понякога хората могат да имат сривове. Така че гладуването трябва да се прави разумно.
В идеалния случай още през Маслената седмица трябва да започнете постепенно да се отказвате от месото и рибата. Приготвяйте овесена каша на вода, а не на мляко, тортите и сладкишите заменете с мед и сушени плодове, халва.
Струва си да обмислите менюто и да закупите необходимите продукти, да потърсите рецепти за десерти без сметана и яйца.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Пости 2024 - всичко, което трябва да знаем за тях
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Първи опит
Постът има за цел да дисциплинира, но в същото време да бъде изпълним. Не бива да се гладува по навик, на начинаещите е позволено да ядат готвени ястия от втория ден. Ако има стомашни заболявания или нарушения в обмяната на веществата, консултирайте се с вашия лекар.
Строгият отказ от храна не се препоръчва и за деца и бременни жени. Ако усещате слабост, световъртеж, направете промени в диетата - пийте малко кисело мляко, яжте яйца, картофи, печени на фурна, и тиква без сол и подправки.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Незаменими помощници
От месото организмът получава ценни протеини. За да избегнете дефицит, заложете на зърнени храни, патладжани, гъби, фъстъци, леща и други бобови растения. Вместо кафе изберете билков чай, морс или компот от горски плодове, те са пълни с полезни микроелементи. Освен това можете да ядете кисели краставички без масло и подправки, морски водорасли.
График на гладуване и диета
Първата и последната (свещена) седмица на поста са най-строги. Пълният отказ от храна обаче е задължителен само за монасите, за миряните може да има облекчения.
През втората седмица се редуват сух пост, когато може да се яде само сурова храна, и дни, в които е позволено да се яде топла храна: супи, запеканки, яхнии.
През третата седмица всичко е абсолютно същото като през втората. Опитайте се да разнообразите вегетарианското меню колкото е възможно повече: гъби, ядки, водорасли.
Пости 2024 - кога се падат и какво трябва да знаете за тях
През четвъртата седмица на поста се разрешава снизхождение в чест на празника Благовещение. На този ден, неделя, 7 април, можете дори да приготвите риба.
Петата седмица не се различава от втората и третата: редуват се дни на сух пост и дни с топла храна, а през почивните дни можете да се отпуснете малко.
През шестата седмица е позволено да се отклоните малко от строгия пост - всичко това в чест на Цветница. В събота е позволено да се яде хайвер, а в неделя - риба.
Седмата седмица, преди Великден, е много строга. Никаква топла храна, само сухо ядене. А в петък - Разпети петък - на най-убедените се нарежда да се откажат напълно от храната. Но в неделя ще бъде възможно да се празнува.