В някои моменти черният ни дроб има нужда от известен рестарт и подпомагане, за да се възстанови и да работи правилно в бъдеще.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Признаци за проблеми с черния дроб
Много често хората, които не спазват никакви диети и си позволяват да ядат каквото си поискат, страдат от омазняване на черния дроб. Това състояние е характерно с това, че в клетките на важния орган се образуват прекалено много мазнини.
Лекарите назовават това състояние по различен начин: мастна дегенерация, мастна хепатоза, чернодробна стеатоза. Те обаче имат едно и също значение: в чернодробните клетки се осъществява прекомерно отлагане на мазнини (липиди), уточнява ендокринологът Наталия Ложкина.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Определянето на налични чернодробни проблеми не е толкова лесно, колкото бихте могли да предположите. Затлъстяването на този оргван обикновено се открива по време на ултразвуково изследване или когато се установят промени в чернодробните параметри. Повечето пациенти нямат конкретни издайнически симптоми.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Въпреки това, има фактори, които могат косвено да показват наличието на проблеми: твърде големи порции храна, твърде голямо тегло, силни скокове на налягането, без видима причина, бързо се уморявате. Ако засечете поне един от тези фактори, е необходимо да се изследва състоянието на черния дроб.
Как можете да намалите мазнините в черния дроб без лекарства
Може да изглежда странно, но досега лекарите не са открили супер метод за лечение на мастен черен дроб с лекарства. Но как да отстраните проблема без тях е известно отдавна.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Първата и най-ефективна стъпка е да преминете на строга диета. Включете пълнозърнести въглехидрати в менюто си, като хляб, ориз и тестени изделия с високо съдържание на фибри.
Втората стъпка е да започете да се движите повече. Ходете на тренировки, разхождайте се всеки ден, танцувайте. Просто бъдете повече физически активни.
Третата стъпка е да контролирате кръвното си и холестерола. Решавайте тези проблеми своевременно и правилно под стриктното наблюдение на лекар.
Какви храни трябва да се избягват
Вредни за здравето на черния дроб са:
• мариновани и пушени продукти,
• консервирани храни,
• пикантни ястия,
• подправки,
• мазно месо,
• маргарин,
• майонеза,
• алкохол.
Изхвърляйки тези храни от трапезата си, вие правите решителна крачка към напълно нов живот и възвръщане на нормалната работа на черния ви дроб, а защо не и за нормалното функциониране на цялото тяло.