Да си мием косата ежедневно или поне ежеседмично е вече задължителна процедура за поддържане на хигиената. Рядко се замисляме дали това е полезно. В праисторическите времена тази процедура е била почни неизвестна и това всъщност е по-правилно, защото шампоаните, които днес използваме не са най-безвредното нещо от козметиката ни.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
История на шампоана
Шампоаните или продуктите за хигиена на косата, датират от 1880 година, когато се е препоръчвало да се ползват веднъж в месеца.
Първият течен шампоан е създаден късно, чак 1927 година. Пазарът за тези стоки през това време се разраства неимоверно.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
През 70-те години на миналия век се появяват рекламни кампании, които популяризират този продукт.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
5 типа шампоан, от които всяка жена се нуждае
Вреди на шампоана за косата
Дали обаче този продукт е полезен за косата ни?
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Да, той я прави чиста, но всъщност е доста вреден. Косата ни съдържа естествени масла и използването на този продукт с химикали всъщност отмива тези естествени масла. Тя губи доброто си състояние и се изтощава.
Все пак без поддръжка косата не може, затова е добре да се намерят алтернативи на шампоана. Такива са ябълковият оцет, содата за хляб или чистата вода, които почистват косата.
Ключът към свежата коса е в честотата на миене. В скалпа има мастни жлези, които отделят масло, когато косата започне да изсъхва. При всяко измиване тя се изсушава, въпреки балсамите, които често се прилагат.
При всекидневно миене жлезите стават свръхпроизводни, защото се принуждават да произвеждат непрекъснато масло, за да овлажнят косъма. Това прави косата още по-мазна.
За да се възвърне естествената работа на мастните жлези са нужни от 2 до 6 седмици. При започнати действия, щадящи жлезите, които намаляват честотата на миене, косата няма да изглежда страхотно, но всъщност тя се възстановява през този период.
Съвети и трикове за помощ през този период има много - честото ресане, за да се разпредели маслото по-равномерно по цялата коса е сред тях. Постепенно косата ще покаже, че може да се мие все по-рядко.
За или против чесновия шампоан
Предимства на отказа от химикали
Алтернативните природни продукти, и дори само водата, дават нов живот на косата. Те не съдържат токсичните химикали, вложени в шампоана, които освен на косата ,оказват зловредно влияние и на природата, защото след отмиване отиват в канализацията и оттам в околната среда.
Отделят се и разходи всеки месец за тях, което не е без значение.
Почистващи продукти на базата на етерични масла или такива, изработени в домашни условия, са по-здравословни и полезни, защото съставът на почистващия продукт ни е добре известен. Можем да се възползваме.