Всички ние в някакъв момент търсим начини за подобряване на настроението си, намаляне на стреса и подпомагане ежедневното си психическо здраве.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Намирането на тези начини ни дава възможност, да правим положителни промени в живота си. Въпреки времевите и финансовите ограничения ни пречат да правим това което искаме, в крайна сметка ние имаме способността да правим малки, но значими промени.
1. Подобрете диетата си и започнете да се движите
Пълноценните храни като зеленети зеленчуци, бобовите растения, пълнозърнести храни, постно червено месо и морските дарове, осигуряват хранителни вещества, които са важни за оптималната мозъчна функция. Тези храни съдържат магнезий, фолат, цинк и незаменими мастни киселини. Храните, богати на полифеноли, като плодове, чай, тъмен шоколад, вино и някои билки, също играят важна роля в мозъчната функция.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
По отношение на упражненията много видове дейности са полезни - от плуване до джогинг, до вдигане на тежести. Дори само раздвижването на тялото чрез бърза разходка или активна домакинска работа е стъпка към движението.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
2. Ограничете пороците си
Контролът върху пиенето или злоупотребата с други вещества е очевидна здравна препоръка.
Някои изследвания показват, че малкото консумация на алкохол (по-специално вино) може да има благоприятни ефекти за предотвратяването на депресия. Други скорошни данни обаче разкриват, че леката консумация на алкохол не осигурява никакви благоприятни ефекти върху мозъчната функция.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Спирането на тютюнопушенето също е важна стъпка, тъй като хората, пристрастени към никотина, постоянно разчитат на милостта на адикцията си, което силно влияе на настроението.
3. Приоритизирайте почивката и съня
Техниките за хигиена на съня имат за цел да подобрят качеството му и да помогнат за справянето с безсънието. Те включват коригиране на употребата на кофеин, ограничаване на лежането и прекарване време на леглото и гарантиране, че ставате по едно и също време сутрин.
На някои хора генетично им е заложено това да бъдат по-енергични сутрин или по-енергични вечер, така че в идеалния случай трябва да имаме известна гъвкавост в това отношение (особено когато го нагаждаме спрямо работните графици).
Също така е важно да не насилвате съня - ако не можете да заспите в рамките на около 20 минути, може би е най-добре да станете и да съсредоточите ума върху някаква дейност (с минимална светлина и дразнене), докато не се почувствате уморени.
4. Вземете си доза природа
Когато грее слънце, много от нас изглежда се чувстват по-щастливи. Излагането на слънце спомага нивата на поддържащия настроението серотонин. То също така повишава и нивата на витамин D, което също има ефект върху психичното здраве и помага в подходящото време за регулиране на цикъла ни сън-будност.
Ползите от излагането на слънце трябва да бъдат балансирани с риска от рак на кожата, така че вземете предвид препоръките за излагане на слънце въз основа на времето от деня / годината и цвета на кожата ви.
5. Обърнете се към когото трябва, когато имате нужда от по-сериозна помощ
Положителните промени в начина на живот не са заместител на медикаментите или психологическата терапия, а по-скоро са нещо, което хората добавят към ежедневието си.
Въпреки че много промени в начина на живот могат да бъдат положителни, някои промени (като избягване на нездравословни храни, алкохол или отказване от тютюнопушенето) могат да бъдат предизвикателни, ако се използват като психологическа патерица. С тях може да се наложи да се работи деликатно и с професионална подкрепа.