Ако търсите начин да закусвате здравословно, едно от първите неща, за които се сетите, е овесени ядки или овесени трици. И двата продукта се извличат от овес и предлагат редица ползи за здравето, макар да се различават значително по своя хранителен състав, текстура и употреба.
През последните години консумацията на овесени ядки рязко се повиши поради нарастващата осведоменост за техните ползи за здравето, особено във връзка със здравето на сърцето и контролиране на теглото. Докато овесените ядки са по-често консумираният продукт, овесените трици набират популярност като суперхрана, особено сред тези, които искат да увеличат приема на фибри.
Овесени трици
Овесените трици са външният слой на овесените зърна. По време на обработката на овеса, зърното се обелва и външният слой се отстранява, като се получават овесени трици. Този слой е много богат на разтворими фибри, особено бета-глюкан, който е широко изследван заради способността му да понижава нивата на холестерола и подобряване здравето на сърцето.
Хранителен профил на овесените трици
* Богати на фибри
Овесените трици съдържат значително повече разтворими фибри от овесените ядки. Това високо съдържание на фибри е основната причина за ползите за здравето, особено при регулиране нивата на кръвната захар и създаване усещане за ситост.
* Богати на протеини
Овесените трици съдържат повече протеини от овесените ядки.
* Богати на витамини и минерали
Овесените трици са отличен източник на основни хранителни вещества като магнезий, фосфор и желязо, които са жизненоважни за различни функции на тялото.
Овесени ядки
Овесените ядки представляват цели овесени зърна, които са обработени по различни начини.
Хранителен профил на овесените ядки
* Съдържание на фибри
Овесените ядки също съдържат фибри, но тяхното съдържание е по-ниско в сравнение с това на овесените трици. Въпреки това, овесените ядки също са добър източник на диетични фибри, които подпомагат храносмилането и здравето на сърцето.
* Калорийно съдържание
Овесените ядки обикновено съдържат малко повече калории от овесените трици, като това зависи от вида и метода им на приготвяне.
* Универсалност
Овесените ядки са “по-гъвкави” и може да се използват в различни рецепти - от овесена каша до тестени закуски и бисквити.
Разлики между овесени ядки и овесени трици
Когато се сравняват овесени ядки и овесени трици, е важно да се гледат разликите в техните хранителни профили, а не точните числа, тъй като стойностите могат леко да варират в зависимост от източника и метода на приготвяне.
Съдържание на фибри
Овесените трици съдържат повече диетични фибри в сравнение с овесените ядки. Това се дължи на факта, че триците представляват външният слой на овесените зърна, който съдържа концентрирано количество разтворими фибри, особено бета-глюкан. Разтворимите фибри са известни със способността си да помагат за намаляване на нивата на холестерола и регулиране на кръвната захар.
Съдържание на протеини
Както овесените трици, така и овесените ядки съдържат голямо количество протеини, което е по-високо при триците. Протеинът е от решаващо значение за възстановяването и растежа на мускулите. Включването на овесените трици във вашата диета може да допринесе за увеличаване ежедневния ви прием на протеини, особено при растителна диета.
Калорийно съдържание
Овесените ядки са с по-високо съдържание на калории. Това е така, защото те включват целите зърна, включително ендосперма от нишесте, който е енергийно плътната част на овеса. Овесените трици осигуряват по-малко калории на порция, което ги прави подходящ избор за тези, които искат да контролират своя калориен прием, като в същото време получават значителни хранителни ползи.
Микроелементи
Овесените трици са особено богати на основни минерали като магнезий, фосфор и желязо, докато ядките предлагат по-широка гама от витамини и минерали, включително витамини В като тиамин и фолат. И двата продукта осигуряват ценни микроелементи, които допринасят за цялостното здраве, но по-високата концентрация на определени минерали в овесените трици може да бъде полезна за здравето на костите и производството на енергия.
Усещане за ситост
Поради малко по-високото съдържание на фибри, овесените трици създават по-бързо усещане за ситост от овесените ядки. Това ги прави отличен избор за хора, които искат да регулират теглото си.
Сърдечно здраве
Както овесените трици, така и овесените ядки са полезни за здравето на сърцето поради високото си съдържание на бета-глюкан, вид разтворими фибри, които помагат за понижаване на LDL холестерола. Овесените трици имат по-висока концентрация на бета-глюкан, което ги прави по-ефективни за тази цел.
Още: Може ли да свалите кръвната захар, ако ядете овесени ядки всеки ден?
Още: Защо много хора пият ябълков оцет всяка сутрин
Още: Успяват ли мъжете наистина да преодолеят първата си любов
Контрол на кръвната захар
Разтворимите фибри и в двата продукта забавят усвояването на захарта в кръвния поток, което помага за предотвратяване на пикове в нивата на кръвната захар. По-високото съдържание на фибри в овесените трици им дава предимство при стабилизиране на нивата на кръвната захар.
Храносмилане
Фибрите в овесените трици и овесените ядки подпомага здравословното храносмилане, като добавят обем към изпражненията и предотвратяват запек. Овесените трици са с по-високо съдържание на фибри, което ги прави особено ефективни за редовното изхождане.
Регулиране на теглото
Високото съдържание на фибри в овесените трици помага да се чувствате сити за по-дълго време, което помага за регулиране на теглото. Овесените ядки също дават усещане за ситост, но в малко по-малка степен поради по-ниското съдържание на фибри.
Кой печели? Овесени ядки срещу овесени трици?
Двата продукта предлагат уникални ползи за здравето и могат да бъдат ценно допълнение в здравословната диета. Ако искате да увеличите приема на фибри и да извлечете допълнителни ползи за здравето, овесените трици са по-добрият избор. От друга страна, ако предпочитате разнообразна и традиционна опция за закуска, овесените ядки са отличен избор.
https://www.sattvicfoods.in/blogs/news/oat-bran-vs-oatmeal-find-out-which-ones-better
Още: Стихотворение на деня, 27 декември, от Димчо Дебелянов
Още: Как да подобрим оросяването на мозъка по естествен път?
Как овесените ядки влияят на кръвната захар и холестерола?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво влияние има сланината върху холестерола?
Още: Чудесата могат да се случат само, когато пуснем контрола