Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха гените на девствеността

19 април 2016, 18:31 часа

Група генетици от Кеймбриджкия университет са открили гени, определящи началото на половия живот.

Според учените ДНК влияе на скоростта на половото съзряване, която на свой ред корелира с възрастта на първия сексуален опит. Изследването е публикувано в сп. Nature Genetics.

Върху възрастта на първия сексуален опит влияят множество социални и поведенчески фактори, включително трудности в общуването с други хора или семейно неблагополучие.

Сексуалният живот също се оказва зависим от генетични фактори, които, освен всичко останало, могат да определят и други черти от рода на възрастта на жената при раждането на първото дете. Но степента на принос на гените досега оставаше неизвестна.

По-рано учените успяха да идентифицират варианти на гени, свързани с възрастта на половото съзряване на мъже и жени, която се е снижила от 18 години през 1880 година до 12,5 години през 1980 г. Още тогава някои изследователи предположили наличието на връзка между съзряването и началото на сексуалния живот.

В новото изследване генетиците провели изследване на повече от 125 000 души от Британия, включително 59 000 мъже и 66 000 жени на възраст от 40 до 69 години, и установили 38 варианта, свързани с времето на първия сексуален опит. Тези резултати били възпроизведени на около 242 000 мъже и жени от Исландия и 20 000 американски жени с европейски произход.

Авторите са открили, че гените оказват умерено влияние върху възрастта на началото на сексуалната активност и възрастта на раждането на първото дете.

В своето изследване генетиците са използвали метод, наречен рандомизация на Мендел. Същността му се заключава в това, че генетичните варианти се разпределят сред хората по случаен начин, за разлика от влиянието на външни фактори. Благодарение на това може да се отдели генетичен компонент на наблюдавания ефект.

Учените са установили, че възрастта на пубертетния период оказва доста силно влияние върху началото на половата активност и времето на първата бременност. Освен това всички три признака се оказали фактори, оказващи социален ефект, например върху нивото на образование.

Някои от ДНК участъците, свързани с началото на сексуалната активност, били разположен близо до гени, свързани със склонността към риск, раздразнителен темперамент, количество деца, както и с процесите, определящи развитието на мозъка.

Но предстои да се изясни дали някой от тези гени участва в регулацията на сроковете на съзряване, началото на половия живот или възрастта на първата бременност.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес