Млякото е особено важно за растенията, тъй като то ги подхранва с изключително ценни хранителни вещества като магнезий, калий, калций, желязо. Най-важното е, че то е напълно безопасно за тях, но и за хората.
В процеса на растеж растенията се нуждаят от голямо количество азот. Най-лесно и безопасно е да им го осигурите чрез млякото. Също така, то е лесен начин да нормализирате и киселинността на почвата. Ето и пропорцията: разтворете литър кисело мляко, кефир и суроватка в 10 литра вода. Добавете и 3 капки йод към сместа. Използвайте един литър от нея за храст.
Млякото е естествен защитник и от някои болести като брашнеста мана. За нея сместете един литър мляко, 30 капки йод и малко течен сапун. Разредете в 9 литра вода, оставете да престои малко и напръскайте растенията.
Йодът помага на растенията да се борят с гъбичките и други заболявания, но също така увеличава и фотосинтезата. Ето и какви са останалите ползи от млякото върху зеленчуците в градината:
· За да предпазите доматите от гъбички и други заболявания пригответе спрей от 1 част мляко и 9 части вода. Пръскайте веднъж месечно.
· Млякото също така отблъсква някои вредители, които ядат листата или корените на растенията ви.
· Ако смесите млякото с меласата ще направите растенията по-здрави и устойчиви, тъй като разтворът съдържа голямо количество въглехидрати.
· Спреят с мляко предпазва от плесен също толкова добре, колкото скъпите такива от агро аптеката. За да го направите смесете 40% мляко и 60% вода. Пръскайте на всеки 10 дни през вечерта.
Можете да си приготвите и млечно чудо за домати. Най-добре е подхранването да започне, когато цъфтят. Ето и съставките:
· 9 литра вода
· 1 литър мляко
· 1 чаена лъжичка борна киселина
· 10 капки йод
Преди добавите борната киселина, разтворете я в малко количество вода. Тя особена важна за растенията, защото им дава необходимата сила, от която се нуждаят за растежа си, но също така предпазва и от фитофтората. Тя помага и във фазата на растеж.
Йодът от своя страна е полезен за метаболитните процеси в растенията, намалява и риска от гниене.
Тренирането на растенията е добре да се извършва или в облачно време, или рано сутрин. Не се препоръчва в слънчевите дни, тъй като листата могат да изгорят. Най-добре е да го прилагате вечер, когато слънцето е по-слабо. Прилага се с напръскване по всички листа.