Чували ли сте как българите обичаме да отбелязваме всеки малък повод или дори сами да си създаваме поводи за празнуване, докато в други европейски страни на Запад, които сочим като по-богати, по-развити и по-уредени, празниците отстъпват място на здрава работа за постиженията и начина на живот, за които завиждаме и които даваме за пример? Така ли е наистина, или това е мит? Вижте в кои европейски държави има най-много празници.
Кои са държавите с най-малко дни платен годишен отпуск в света?
В кои европейски държави има най-много празници, ако под празници визираме платени почивни дни за служителите?
Ако под празник визираме почивка – платени отпуски, то българите съвсем не сме на чело на тази класация. Първенец е Франция с 32 дни платен отпуск за работещите служители, а в дъното на класацията е Ирландия. По този критерий според данните от официалния сайт на ЕС България се нарежда на петото място в класацията, което дели с Малта, Швеция, Финландия, Словакия. Данните обаче не са пълни, както е посочено от ЕС и липсват някои страни, така че тази класация предстои да бъде попълнена, но е ясно, че в Европа има почти дузина страни, чиито служители са облагодетелствани с повече от 30 дни платен отпуск всяка година, а минималният платен годишен отпуск е 20 дни благодарение на директивата на Европейския съюз за работното време, приета в началото на 90-те години, която задължава всички страни, които са членки на ЕС да установят най-малко 20 работни дни платен отпуск. Да не забравяме обаче, че това са данни за ЕС, докато в Европа има страни, които не са членки, но това не означава, че не са част от Стария континент.
Испания прие закон за платен менструален отпуск
Платен климатичен отпуск: Нововъведение в Испания
Платеният отпуск за празници и почивка е от ключово значение за възстановяване на силите и способностите на служителите и петото място на България е добра новина за работещите българи, макар да не сме първенци. Много празници обаче, които отбелязваме, тачим, честваме и празнуваме реално остават извън класацията на ЕС, тъй като тя се отнася само до платен отпуск, платени почивни дни за работещите, а не като цяло за празници, които отбелязваме, но без да отсъстваме от работа като Трифон Зарезен например, който скоро у нас отбелязахме.
Официални празници и почивни дни през 2025 година
В кои европейски държави има най-много официални празници и празници, които не са свързани с отсъствието от работното място?
Изключително трудно е да се даде категоричен отговор на въпроса в кои европейски държави има най-много празници, които не са свързани с отсъствието от работа. Какво визираме под празници, които не изискват отсъствие от работа? Пример за такива празници са 14 февруари, 1 март, Еньовден, както и различните църковни празници, които не са официални, тоест не са почивни за служителите. Подобно официално изследване не е правено, а ако потърсите информация онлайн, ще откриете различни данни и различни класации, но не защото авторите са сгрешили, а защото изследванията им се основават на различни критерии – едни са подредили държавите спрямо официалните празници, други – спрямо броя на традиционните празници и т.н. Различните критерии, които са избрали авторите, водят и до различни отговори на въпроса в кои европейски държави има най-много празници. Като цяло се оказва, че българите всъщност не празнуваме най-много или не почиваме най-много или поне не официално, тъй като не сме сред първенците с най-дълга платена отпуска или с най-много официални празници. Ако обаче вземем предвид всички народни, църковни празници, които изобилстват в календара ни, възможно е да се окажем сред най-празнуващите нации особено ако си спомним, че празнуваме и Ден на народните будители, и Вси светии… почти заедно… Приемаме много от чуждите празници, от празниците на други европейски народи като свои и ги отбелязваме, защото като нация считаме, че винаги е добре да имаме още един повод за празник.
Днес е Еньовден - денят на лечебните билки