Празникът е известен още като Запоставане, Прошка, Неделя сиропустна, Прощална неделя и Поклади. Всяка године се отбелязва 7 седмици преди Великден и една седмица след Месни Заговезни.
На този ден християните трябва да пречистят душите си, да се изпълнят с мир и любов, за да посрещнат Възкресение Христово.
На следващия ден започват строгите великденски пости. С тях се пречистват не само телата, но и духът. Затова в деня преди поста се иска прошка.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Сирни заговезни – обичаи, които всеки трябва да знае
“Прощавайте, за да бъдете простени!”
На Сирни Заговезни по-младите искат прошка от по-възрастните. Целта е да се възстановят добрите отношения между близките, да се пречистят, за да са готови за строгия великденски пост.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Младите целуват ръка на родителите и по-възрастните и казват “Прощавай”, а отговорът е “Простено да ти е! Господ да прощава”.
Традиционен поздрав на много места в страната е “Простено - прости!”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
На този ден се припомнят думите на Христос “Ако не простите на човеците съгрешенията им, и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви”.
Затова всеки християнин трябва да поиска прошка не само от по-възрастните, но и от всички, които волно или неволно е наранил.
Неслучайно всички ритуали на Сирни Заговезни са насочени към пречистването от зли сили и подготовка за пречистването на тялото чрез строгия пост.
Пречистващата сила на огъня
Популярен ритуал на Сирни Заговезни е паленето на огньове. На повечето места в България огън се пали в покрайнините на селото или на самия мегдан. От всички страни вечерта се виждат пламъците на огньовете, а през това време на мегдана се вие последното хоро преди дългия период на въздържание от храна и веселие.
Огънят има силата да пречиства, да прогонва лошите сили и да подготви за новото.
Какво се прави на Сирни заговезни?
Кукери срещу зли сили
Другият популярен ритуал на Сирни Заговезни са кукерските игри.
Мъже се обличат със специални кожени носии и страховити маски и обикалят къщите на селото. На кръста им има чанове /звънци/, които звънят при всяко тяхно движение. Колкото по-страховити са маските на кукерите и колкото повече шум вдигат, толкова по-далече ще държат лошите сили.
Сирни Заговезни е ден за пречистване - физическо и духовно. От следващия ден християните започват най-дългия и строг пост. Преди тялото да започне да се пречиства, трябва да се очисти и духът, както и да се прогонят всички зли сили. Затова всички ритуали на този ден са с една цел - да се прогонят злите сили и да пречистим себе себе си духовно, с което поставим началото на подготовката за Възкресение Христово чрез най-дългия и строг пост.