Със сигурност сме наясно какво в навиците ни може да е рисково за отключването на различни заболявания и съкращаването на нашия живот на земята, но знаем ли как можем да изградим навиците си така, че да го удължим? Дълголетието не се отдава само на генетичната предразположеност и здравословното хранене, има още няколко фактора, които учените ни издават за по-дълъг живот. Ето и кои са те:
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Премахнете излишните коремни мазнини
Според проведени изследвания, жените в менопауза с по-големи количества натрупани мазнини в областта на корема, има риск да живеят по-малко, независимо дали страдат от затлъстяване или са с нормално тегло. Централното затлъстяване е рисково за отключването на заболявания на сърцето, диабет и др.
Погрижете се за щастието си
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Изследвания доказват, че личното ни щастие оказва положителен ефект върху продължителността на живота ни. Когато наблегнете на това вие да се чувствате добре, а не да се опитвате постоянно да угаждате на околните, изхвърлите негативните мисли, бъдете по-оптимистично настроени, тогава ще сте истински щастливи. Придържането към позитивните мисли е ключът към по-дълъг живот, според някои учени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Смейте се
Не е случаен изразът, че смехът е здраве. Това действително е така, той подобрява качеството ни на живот и следователно, го удължава. Според последни проучвания хуморът понижава риска от появата на заболявания на сърцето, както и на различни инфекции. Смехът действа като защитник на мозъка.
Бъдете по-организирани
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Хаосът в ежедневието ви може да доведе до повече стрес и напрежение. Затова е препоръчително да си правите график и да бъдете по-организирани във всяко отношение. Любопитен факт е, че самодисциплинираните хора живеят по-дълго от останалите.
Нужните дози витамин Д
Витамин Д и липсата му са рискови за много болестни състояния в организма ни. Освен това, ползите от него не са никак малки, като сред тях попадат понижаване риска от депресия и затлъстяване, анти-ейдж свойства и др.
Движете се
Активният начин на живот е неизменен, ако искаме да сме здрави и да живеем дълго. Приятните разходки из природата всеки ден също са от голяма полза, ако не обичаме интензивните тренировки във фитнеса например. Проучванията сочат, че 2000-4500 крачки дневно спомагат за понижаване рисковете от заболявания на сърцето.
Комуникирайте с другите
Хората, които са по-общителни и водят активе социален живот, всъщност живеят по-дълго, според някои проучвания. Антисоциалните личности имат склонност да развият депресия, слаб имунитет, сърдечни заболявания и повишен стрес поради самотата.