Влагата в дома значително намалява комфорта на живот, като се отразява не само на благосъстоянието на обитателите, но и на мебелите, подовете, книгите, дрехите и други предмети на обзавеждане. Продължителното пребиваване във влажен дом може да насърчи развитието на опасни респираторни заболявания.
Понякога собствениците на жилища невинаги осъзнават, че в апартамента им има твърде много влага. Сред типичните симптоми на твърде много влага са преди всичко образуването и бързото развитие на черни плесени и гъбички по стените, таваните, подовете и в ъглите на помещенията. Плесените и гъбичките най-често атакуват помещенията с най-висока влажност - банята и кухнята.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Друг симптом, който трябва да привлече вниманието ви, е влагата в апартамента по прозорците и стъклата, която се събира под формата на конденз. Кондензацията по стъклата, прозорците и стените в близост до прозорците се причинява от контакта на горещия и влажен въздух със студените стъкла и стени. Поради тази причина това явление се проявява главно през зимата.
Проблемът с влагата в апартамента се проявява и чрез отлепване и падане на боята и тапетите от стените. Прекомерната влага отслабва структурата на хартиените и вълнените тапети и омекотява боите, като ги отделя от мазилката.
Разбира се, трябва да се обърне внимание и на влиянието на влагата в апартамента върху здравето и благосъстоянието. Мухълът и гъбичките, както и прекомерната влага, предизвикват плесенясала и неприятна миризма и по този начин намаляват комфорта в жилището.
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
От миналата зима не съм усещал влага вкъщи, ето какво направих
От какво зависи влагата в апартамента?
Причините за прекомерното ниво на влажност могат да бъдат много, като проблемът може да възникне предимно през лятото или зимата. В екстремни случаи прекомерната влага в апартамента може да се задържи през цялата година.
Откриването на причината за прекомерната влажност в апартамента ще позволи ефективно и бързо справяне с проблема.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Влагата в помещението може да възникне в резултат на:
- неправилно разположение на радиаторите,
- лошо и неефективно функционираща вентилация (проблем с извличането на въздуха отвътре),
- недостатъчно отопление на помещенията,
- конструктивни дефекти (неплътна фасада, неплътни улуци, неплътна основа),
- висока влажност на средата, в която се намира жилището,
- генериране на големи количества неизсушена влага по време на ежедневните дейности.
Заболявания в следствие на влагата
Влагата в жилището може да доведе до постоянни алергии, хронично главоболие, а също и до астма. Прекомерната влага в дома най-често се проявява като хрема, болки в синусите и заболявания на горните дихателни пътища. Тези заболявания се причиняват предимно от плесени, гъбички и други вредни патогени, които се вдишват от обитателите на жилището.
Вдишването на вредни патогени може да доведе и до болки в мускулите и ставите, обща умора и проблеми с концентрацията. На свой ред престоят в прекалено влажни помещения насърчава кожните заболявания.
Ако сте с такива симптоми, е възможно да имате алергия към влага!
Домашни средства за борба с влагата в дома
Домашните средства за борба с влагата се свеждат предимно до инвестиране в растения, които абсорбират водата от въздуха. Растителните видове, които ефективно абсорбират влагата, включват:
- папрат,
- бодлив залист,
- бръшлян,
- хвощ.
Как още можете да се преборите с влагата в дома си? Добър и естествен абсорбатор на влага е кредата. Просто поставете малко от суровината в проветрива торбичка и я поставете на мястото, където се натрупва най-много влага.
Содата за хляб и едрозърнестата морска сол действат по подобен начин. Ефективно решение са и специалните смеси за абсорбиране на влага.
Как най- ефективно да се отърва от влагата в апартамента си?
Ако домашните средства за защита не помогнат, трябва да извадите по-твърдите оръжия. Помнете, че не можете да подценявате въздействието на влагата в жилището върху вашето здраве и щетите върху обзавеждането и конструкцията на сградата. Колкото по-скоро се справите с проблема, толкова по-добре за здравето на домакинството ви и за бюджета ви.
Какви са причините за поява на влага и мухъл?
Проверете вентилационната си система. Ефективна ли е вентилацията в дома ви и работи ли правилно?
Напълно възможно е проблемът с влагата да е причинен от запушени или блокирани вентилационни отвори. Неефективната вентилация може да е причинена и от запушен комин. В този случай ще трябва да повикате коминочистач, който да отпуши вентилацията.
Проверете херметичността на прозорците си. Влагата в апартамента при прозорците често се причинява от течове, както и от прекалено уплътнени прозорци, които пречат на газообмена. Ако имате проблем с течащи прозорци, уплътнете ги с уплътнителна пяна и силикон.
От друга страна, ако прозорците ви са прекалено херметични, си струва да инвестирате във вентилатори, монтирани над прозореца или в отвора на прозореца.
Инвестирайте в абсорбатор на влага
Абсорбаторите на влага са оборудвани със специални абсорбенти със силно хигроскопично действие. Те абсорбират влагата и изсушават въздуха.
Добрите абсорбатори са в състояние да намалят влажността в помещението с до 60%. Не забравяйте обаче, че абсорбаторът на влага изисква редовна подмяна на касетите, което може да го направи скъп и доста уморителен за експлоатация.
Влагата в апартамента е сериозен проблем, който не бива да подценявате. Развитието на мухъл и гъбички сериозно намалява комфорта на живот, излага обитателите на сериозни заболявания и ускорява разрушаването на обзавеждането. Ако искате да се отървете ефективно от влагата, проверете причината за нея, отстранете я и след това изсушете апартамента с помощта на ефикасно устройство.