Не всеки има възможност да суши дрехи навън или на балкона. В този случай хората поставят сушилнята в апартамента, в дневните. Но струва ли си? Нека да видим възможните последствия.
Още: Велика събота - какво не се прави на този ден
Още: Стихотворение на деня, 19 април, от Ран Босилек
Защо хората сушат дрехи в стаята?
Има три причини за това:
Първата е невъзможността да се изсуши някъде другаде. Много апартаменти нямат балкони и и е твърде скъпо да харчите пари за перални услуги редовно. Затова хората поставят сушилня в апартамента, защото просто нямат друга възможност.
Още: Защо е задължително накисването на стафидите за козунак
Още: Лицето на Исус Христос - загадката на Торинската плащаница
Втората причина е сезонната сухота на въздуха в домовете. Когато започне отоплителният сезон, влажността на въздуха в апартаментите пада до критично ниски нива - около 10-15%. Мнозина се борят с това, като прехвърлят сушенето на бельо от сушилните в дневните.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: При овкусяване на печено агнешко: Ето кои подправки са задължителни
Ефектът от сушенето на дрехите в стаята
Със сигурност за нашите читатели не е тайна, че сушенето на дрехи на закрито значително повишава влажността от него. Но винаги ли е добре? Както се оказа, понякога високата влажност може да причини заболявания.
Какво причинява високата влажност?
Още: Как да приготвим най-вкусната агнешка дроб сарма?
Още: Любопитни факта за статуята на Христос в Рио де Жанейро
Влажността в помещението (от 60% и повече) води до появата и активното размножаване на гъбичките от рода Aspergillus. Появата на мухъл в апартамента вече е неприятна сама по себе си. А някои хора имат и свръхчувствителност към нея, което се нарича аспергилоза. Тези хора (най-често астматици и страдащи от алергии), при вдишване на спори на аспергилус, страдат от оток и лезии на носната лигавица и белите дробове. Симптомите в този случай ще бъдат не само кашлица и кихане, но дори кървене от носа, задух, затруднено дишане, както и увреждане на бъбреците и черния дроб.
През зимата въздухът в апартаментите често е пресушен. Ако влажността е под нормалната, можете да предприемете всякакви мерки, включително да закачите мокри кърпи - няма да има вреда. Но ви съветвам да имате влагомер в къщата - уред за измерване на влажността. Ако е повишено и човек суши дрехи в спалнята, защото не знае за това или защото няма къде другаде, тогава, разбира се, няма нищо хубаво в това. Това е допълнителен източник на прах и рискът от развитие на гъбички наистина се увеличава.
Химическа експозиция
Омекотителите и праховете за пране често съдържат доста токсични вещества – фосфати, повърхностно активни вещества и много други. Когато прането изсъхне, всички тези съединения влизат във въздуха на помещението. Разбира се, след първото изсушаване на прането, съставът на въздуха няма да се промени много. Но повърхностно активните вещества и фосфатите могат да се натрупват в тялото при вдишване, причинявайки такива неприятни симптоми като:
· бързо стареене на кожата и тялото като цяло;
· повишен риск от алергични реакции;
· задух, затруднено дишане;
· повишен риск от безплодие