Кафето е една от най-популярните напитки, консумирани в световен мащаб. То е неизменна част от ежедневието на мнозина, известна с потенциалните си метаболитни и здравословни предимства. Последните проучвания показват, че кафето може да има и пряка връзка с нашия чревен микробиом. Всъщност през 2021 г. изследователи установяват, че от повече от 150 изследвани храни популярната напитка показва най-силна връзка със състава на чревния микробиом, по-специално с нивата на Lawsonibacter asaccharolyticus, при около 1000 души.
Още: Защо трябва да внимаваме с пиенето на кафе при нисък хемоглобин?
За да разбере по-добре въздействието на консумацията на кафе върху чревния микробиом, този изследователски екип анализира данни за храненето и медицински данни от над 22 800 души в Съединените щати и Обединеното кралство, в допълнение към публично достъпна информация от близо 54 200 души по целия свят. Те сравняват данните от проби от изпражнения, събрани от пиещи и непиещи кафе, за да установят разликите в техните чревни бактерии.
Проучването наблюдава няколко зависимости, като най-силната е между приема на кафе и L. asaccharolyticus: При хората, които пият кафе, нивата на тази бактерия са до осем пъти по-високи от тези при хората, които не пият кафе. Тази закономерност се наблюдава в световен мащаб.
Въпреки че точните ефекти на тази бактерия върху здравето все още не са известни, изследователите смятат, че те могат да бъдат свързани с ефектите, които се приписват на пиенето на кафе.
Още: Шип на петата: Рискови фактори, симптоми и лечение
Въздействие на кафето върху чревния микробиом
Изследователите провеждат това, което според тях е най-мащабното досега проучване на връзката между консумацията на кафе и човешкия чревен микробиом.
Те са използвали данни от няколко източника, включително:
- Пет кохорти ZOE PREDICT
- Проучването Mind-Body Study (MBS)
- Проучване за утвърждаване на начина на живот на мъжете (MLVS).
Те са анализирали над 22 000 „метагеномни проби“ - техника, използвана за откриване и измерване на изобилието на цялата микробна ДНК в дадена проба. Те оценяват и хранителните навици на участниците чрез въпросници за честотата на хранене от четирите кохорти PREDICT, MBS и MLVS.
Още: Какви проблеми може да ни донесат ниските нива на триглицеридите?
След това участниците били категоризирани в три нива на консумация на кафе:
- никога не консумирали, ако са изпивали до 20 грама (g) кафе на ден или по-малко от 3 чаши на месец
- умерени потребители, ако са консумирали между 21 и 599 г кафе на ден
- интензивни консуматори, ако са имали 600 г или повече кафе на ден, или повече от 3 чаши на ден.
В крайна сметка те получават 22 867 участници, след като изключват тези, чийто прием на кафе е бил в горния 1% в групите на PREDICT, считайки ги за отклонения. Общо 5730 лица са категоризирани като „никога“ непиещи кафе, 14 647 - като „умерени“ и 2490 - като „много“ пиещи кафе.
В проучването са включени и публични данни за микробен генетичен материал (метагеномика) от проби от изпражнения от 211 кохорти с общ брой 54 198 проби от различни държави.
Още: Ето как да вдигнете хемоглобина БЕЗ лекарства
Освен това са използвани данни за активни гени от 364 проби изпражнения и данни за метаболити в кръвта от 438 проби, както от кохортите MBS, така и от MLVS.
След това изследователите са използвали машинно обучение, за да видят как пиенето на кафе е свързано с видовете и нивата на бактериите в червата ни. Те обучили компютърна програма да идентифицира разликите в чревните бактерии при хората, които никога не пият кафе, тези, които го пият умерено, и тези, които консумират много.
Пиенето на кафе може да промени червата ви, а колко кафе трябва да пиете
В съответствие с по-ранни проучвания, настоящото изследване засвидетелства силна връзка между консумацията на кафе и увеличаването на специфични видове микробиом, особено L. asaccharolyticus.
Още: Вземете точните мерки в точния момент: Какво да хапнете, когато кръвната ви захар падне опасно ниско
Установено е, че медианното изобилие на L. asaccharolyticus е значително по-голямо в групата с висока консумация на кафе, като стойностите варират от 4,5 до 8 пъти повече, отколкото в групата, която никога не е консумирала кафе.
По подобен начин групата с умерена консумация на кафе показва от 3,4 до 6,4 пъти по-високи нива в сравнение с групата, която никога не е консумирала кафе.
Анализите на кръвните метаболити показват, че съединения като хининова киселина и тригонелин също са особено разпространени при хората, които пият кафе, което корелира с по-високите нива на L. asaccharolyticus.
Има по-малка разлика в ефекта на кафето върху микробиома между хората, които пият умерено количество, и тези, които пият голямо количество, а за три от кохортите разликата не е значителна.
Още: Най-добрият природен лек за пречистване на кръвта и укрепване на имунитета ви
Това предполага, че увеличаването на приема на кафе над умерената консумация може да няма силно въздействие върху микробиома. С други думи, може да не е необходимо да пиете големи количества кафе, за да забележите промени в чревния си микробиом.
Изследователите провеждат и ин витро експерименти, като добавят кофеиново и безкофеиново кафе към културите на L. asaccharolyticus, като и двете вещества стимулират растежа на бактериите. Това предполага, че съединенията в кафето, различни от кофеина, може да са отговорни за стимулирането на растежа.
Те допълнително потвърждават връзката между L. asaccharolyticus и консумацията на кафе, като съпоставят изчисления прием на кафе на глава от населението с разпространението на L. asaccharolyticus в 25 държави, използвайки повторен анализ на хиляди публично достъпни набори от данни.
Още: Как да предпазите сърцето си през студените дни: 5 важни съвета за всеки
Като цяло това изследване допълва доказателствата, че кафето променя състава на чревния микробиом, като L. asaccharolyticus е особено чувствителен към приема на кафе. Въпреки това са необходими още изследвания, за да се разберат напълно механизмите на тази връзка и потенциалните последици за здравето.
Тъй като консумацията на кафе се свързва с по-нисък риск от смъртност поради всички причини, авторите на проучването предлагат бъдещите изследвания да проучат дали L. asaccharolyticus може да опосредства тази връзка.
Защо по-високите нива на L. asaccharolyticus могат да бъдат полезни
Алиса Симпсън диетолог по храносмилане във Финикс, която не е участвала в проучването заявява, че „въпреки че все още не разбираме напълно механизма, L. asaccharolyticus може да играе роля в метаболизирането на полифенолите на кафето, като хининова киселина, в биоактивни съединения, които допринасят за известните ползи от кафето“.
Още: Експерти разкриват: Това е най-добрата подправка за здравето на червата
Томас М. Холанд, лекар-изследовател и доцент в Института за здравословно стареене към РУСН, който също не участва в проучването, се съгласява, че макар да не знаем със сигурност, L. asaccharolyticus „вероятно е свързан с известните ползи на кафето за здравето чрез участието си в метаболизирането на съединения, получени от кафето, като хининова киселина“.
Той обясни още как това може да е от полза за здравето:
„Тези метаболити и други съединения като полифенолите хлорогенна киселина и катехините (подклас флавоноиди) могат да повлияят на здравето на червата, възпалението или метаболитните процеси, като потенциално допринесат за намаляване на рисковете от хронични заболявания като сърдечно-съдови заболявания или за подобряване на разнообразието на чревния микробиом.“
Освен това, отбелязва Холанд, „други проучвания свързват консумацията на кафе с повишено микробно разнообразие и полезни чревни бактерии“. „Известно е, че съдържащите се в кафето полифеноли и хлорогенни киселини действат като пребиотици - вещества, които спомагат за създаването на благоприятна среда за определени чревни микроби“, казва той.
Още: Лекар: Може ли да се пие кафе по време на бременност?
Симпсън обясни по подобен начин, че кафето може да „повлияе положително на чревния микробиом, като увеличи микробното разнообразие и подкрепи полезните бактерии чрез своите полифеноли и пребиотикоподобни ефекти“.
Как да се възползвате от потенциалните ползи от кафето
Симпсън подчертава, че „макар да е твърде рано да се препоръчва кафето специално за здравето на червата, умерената му консумация може да бъде здравословен избор за повечето хора, като предлага потенциални ползи за микробиома наред с метаболитните и противовъзпалителните му свойства“.
„За да получите най-много потенциални ползи - казва тя, - наслаждавайте се на кафето си черно или с минимални добавки като неподсладено мляко на растителна основа.“ „Ако предпочитате да го подслаждате, изберете естествени, нискокалорични подсладители като стевия, които са по-щадящи за нивата на кръвната захар“, съветва тя.
Още: Лекар: Кои храни са задължителни при ниски тромбоцити?
И накрая, Симпсън отбелязва, че „трябва да се придържате към умерена консумация - 1-3 чаши дневно - и да избирате висококачествено органично кафе, за да намалите излагането на пестициди и да увеличите ползите му за здравето“.
Други храни, които могат да повишат нивата на L. asaccharolyticus
„Въпреки че кафето е основният известен фактор за повишаване на Lawsonibacter asaccharolyticus, други храни могат да имат подобни ефекти“, казва Симпсън. Например, казва тя, „плодовете на аронията съдържат хлорогенна киселина и полифеноли като тези в кафето“. Симпсън завършва, като подчертава, че макар и да не е пряко свързана с L. asaccharolyticus, консумацията на ферментирали храни може също така да насърчи цялостното разнообразие на чревния микробиом, подкрепяйки здрави черва.
Още: Кафе с жълтък – за какво ни помага?