Първоначално може да изглежда, че човек защитава личните си граници и не се срамува да изрази мнението си, но не. Психолозите са сигурни, че ако има синдром на арогантност, тогава ви обиждат нарочно: човекът получава удоволствие от това.
В психологията отдавна съществува такова понятие като„ тъмната триада“ . Това са хора с определени личностни черти, които не знаят как да създават здрави, положителни взаимоотношения с другите. След общуването с тях човек се чувства опустошен, разочарован или дори наранен. Списъкът включва нарцисисти, психопати и макиавелисти. Всички те са отлични манипулатори и са наясно какво точно правят.
Те вече открито демонстрират своето превъзходство, което не пречи на здравословното утвърждаване на личните граници. По всички признаци те имат синдром на арогантност: гордостта им вече достига патологични размери.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Хората със синдром на арогантност са безразсъдни, безотговорни и импулсивни. Със силата, която са придобили, сега те започват да рискуват не само своето психическо и физическо здраве, но и здравето на хората около тях.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Седем основни признака на човек със синдром на арогантност
1. Човек демонстрира превъзходството си не избирателно, а постоянно. Необходими са поне три месеца, за да се развие синдромът.
2. Прекомерната гордост се появява в зряла възраст, когато вече има достатъчно опит, тоест веднага изключваме децата и юношите.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
3. В някакъв момент от живота си човек е имал зашеметяващ успех и е хванал тази „щастлива звезда“.
Перфектните фрази, с които ще поставите всеки арогантен човек на мястото му
4. Демонстрира своето неуважение към другите и то винаги се изразява агресивно.
5. Човек се мисли за велик и грандиозен и се отнася снизходително към всички останали.
6. В същото време той е доста безотговорен и не може да прави дългосрочни планове.
7. Няма проблеми с нервната система, психични разстройства (диагностицирани заболявания).
Друг знак, който трябва да ви предупреди: появява се такова царско „ние“. Това не е характерно за всички хора със синдром на арогантност, но вие също трябва да сте наясно с това. Не „мисля“, а „мислим“, тоест той решава за екипа или семейството.
Как се общува с такива хора?
Общуването с такива хора е изключително трудно.
Всеки опит да се промени или принуди този човек да действа различно ще се провали. Не се опитвайте да ги промените, приемете ги такива, каквито са и живейте с това.
Можете обаче да направите всичко възможно контактите ви да са възможно най-редки и кратки – това ще е първата правилна стъпка.
Не забравяйте, че токсичните хора са изключително трудни за раздяла. Те са отлични в манипулирането, убеждаването, тоест да задържат жертвата при себе си. Не се опитвайте да си играете с тях, не си струва. Помислете за себе си.
Ако ви е трудно да напуснете такива хора, трябва да помислите за помощта на професионален психолог или психотерапевт, който ще ви помогне да прекъснете нездравословните връзки и да създадете нормални отношения с други хора.