Ако се надявате да подобрите диетата си, но често откривате, че просто не сте в настроение за здравословни храни, тогава помощта е подръка.
Оказва се, че можете да се научите да приемате по-здравословна храна – само трябва да примамите съзнанието и сетивата си да са ваши партньори.
Живеем в хранителна култура, фокусирана върху теглото, където храната е обозначена като „добра“ и „лоша“, където хората се въртят между крайностите на ограничаване и преяждане. Ако можем да осъзнаем не само какво ядем, но и как и с кого го ядем, можем да започнем да възстановяваме връзката си с храната.
Защо ви се хапва нещо сладко СЛЕД ядене
Опитайте средиземноморска диета
Известен като най-здравословният начин на хранене, неговите съставки са лесно достъпни. Средиземноморската диета е богата на зеленчуци, плодове, бобови растения, ядки, боб, зърнени храни, зърнени храни, риба, както и ненаситени мазнини като зехтин. Обикновено включва нисък прием на месни и млечни храни.
Захвърлете етикетите
Не забравяйте, че не е полезно да мислите за храните като за „добри“ или „лоши“. Някои са богати на калории, други богати на хранителни вещества, така че се стремете към баланс. Колкото повече питателни храни имате в диетата си, толкова по-малко място ще има за боклуци.
Храните, които са полезни, ако страдате от ГАСТРИТ
Очаквайте с нетърпение обяда
Направете обедната си храна възможно най-вкусна. Дори сандвичът може да бъде фантастично средство за множество питателни гарнитури – добавете пет различни зеленчуци, хумус и семена. Обедите е добре да са по-леки от вечерите, с по-малко въглехидрати. По-лек обяд, пълен с здравословна храна , повишава тонуса, като същевременно помага да се избегне този рязък спад на енергия след 15:00 часа.
Яжте заедно
Отделете време да спрете, да се отпуснете и да внимавате какво ядете. Семействата, които се хранят заедно поне три пъти седмично, са склонни да имат по-голямо разнообразие в диетите си, плюс е по-малко вероятно да имат наднормено тегло.