Река Амазонка е най-пълноводната в света и се отличава с два други световни рекорда: тя е най-дългата и с най-голяма площ на речния басейн.
Дължината й е спорен въпрос сред учените. Според различни измервания тя е: от извора на река Маранион около 6400 км, от извора на Апачет - 6992 км, а от извора на Укаяли - 7100 км. Засега Амазонка и Нил си оспорват статута на най-дълга река в света. Над нея не е построен нито един мост.
Образува една от най-големите делти в света - над 100 000 кв. км площ, и включва остров Маражо – един сред най-големите речни острови в цял свят. Има общо около 10 хиляди притока.
По-голямата част от речния басейн на Амазонка се разполага върху територията на Бразилия, а западните и югозападни зони - в Колумбия, Перу, Еквадор и Боливия. Амазонка със своите притоци образува една от най-големите системи за вътрешно-континентални водни пътища в света. Общата им дължина е над 25 000 км. Основното корито на Амазонка е плавателно по протежение на 4300 км (до Андите).
Амазонките
Първата информация за съществуването в Южна Америка на племе на жени-воини - „амазонки“, както са познати от гръцката митология, е предоставена в доклад на кралските чиновници Антонио де Лебрия и Хуан де Сан Мартин. Те участвали в поход из днешната територия на Колумбия през юли 1539 г.: „Докато лагерът ни се намираше в долината на Богота, ни съобщиха за народ само от жени, които живеят самички, без мъже – ето защо ги нарекохме амазонки. Те зачеват деца от роби, които купуват. Родените синове биват изпращани на бащите им, а дъщерите оставят при себе си, за да увеличават своята република. Твърди се, че използват роби единствено, за да зачеват от тях, и веднага ги връщат обратно“.
Кой е открил река Амазонка?
Самата река Амазонка бива открита от конкистадора Франсиско Ореляна. Намирайки се в западната част на Южна Америка. Той и неговият отряд видели малка река, за която сметнали, че се влива в Тихи океан. Взели решение да се спуснат по нея дотам. Обаче се оказало, че реката – Амазонка, тече точно в обратна посока, към Атлантическия океан. В резултат на това, Ореляна станал първият европеец, който прекосил най-широката част на Южна Америка.
Най-дългата река в България – проверете дали ще я познаете
През лятото на 1542 г. неговият отряд срещнал племето на легендарните амазонки и влязъл в сражение с тях. Сега историците смятат, че това са били индианки, които се биели рамо до рамо с мъжете си, или просто дългокоси индианци, а испанците ги объркали с жени. Първоначално Ореляна искал да кръсти реката на свое име, но след тази битка се спрял на варианта „Амазонка".
Малцина знаят, че на около 4 километра дълбочина успоредно под Амазонка тече друга вече подземна река – Хамза, дълга 6 хиляди километра. Открита е през 2011 г. Ала според някои учени тя трудно може да бъде наречена „река“, защото скоростта на нейното течение се измерва със сантиметри за една година. Водата в Хамза е твърде солена.
Кой има най-голямата армия в света?