Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-лютите сортове чушки в България

09 юни 2022, 17:10 часа

Според доклад на Американската асоциация за сърдечно здраве консумацията на люти чушки удължава живота. Хора, които редовно похапват люти чушки са с 26% по-малко уязвими от смърт, причинена от сърдечно-съдови заболявания, с 23% - от рак и с 25% - от смърт по каквато и да е причина в сравнения с тези, които рядко или никога не консумират люти чушки.

Още: Къде се намира най-старото кино в България

Още: Знаете ли кога точно цъфтят кокичетата

В България успешно се отглеждат някои популярни в света сортове люти чушки, внесени от Южна Америка и Азия. Ето най-лютите сортове чушки, които се консумират в нашата страна.

Лютивостта се измерва по скалата на Сковил (SHU), кръстена на американския химик Уилбър Сковил, който разработва метод за измерване на лютивия потенциал на различните люти чушки.

Халапеньо

Халапеньо е най-популярната чушка в света, вече и в България, но не е най-лютата. Произхожда от град Халапа, Мексико.
Според историци древните ацтеки са я отглеждали, но не за консумация. Те изсушавали и пушели чушките вместо да ги ядат. Халапеньо са първите чушки, които са пътували в Космоса на борда на совалка на НАСА.
Изключително полезни са за здравето. Съдържат витамин С, помагат за понижаване на кръвното налягане, облекчават мигренозните главоболия и подпомагат отслабването.
Имат приятно леко до средно лютив вкус, подходяща е за туршии и сосове.
2 500 - 8 000 сковила

Още: Защо кихаме при настинка?

Още: Какво представлява "двойното дишане" при птиците?

Няма да повярвате за какво помага зехтин с люти чушки

“Български морков”

Това е единственият сорт българска люта чушка, която е популярна извън страната. Името идва заради формата и цвета на чушката, приличаща на морков. В България е известна и с името Румънка, а през 80-те години на 20-ти век е пренесена в САЩ, където е култивирана като сортова люта чушка. Притежава непроменливи генетични параметри - размер, цвят и най-важното сила на лютивост.
Чушка “Български морков” е богата на витамин А и С, бета каротин, калий, желязо и магнезий.
Вкусът се определя като остро лют, парещ, интензивен.
Лютивост: 10 000 - 30 000 сковила.

Кайена

Чушките от този сорт притежават антисептични свойства, стимулират имунната система, кръвообрашението и храносмилането. Съдържат капсацин, субстанция, която им придава пикантен вкус с лека до интензива лютивина. Плодовете на лютата чушка се използват преди да узреят, както и сушени.
Произхожда от Френска Гвиана. Лютият кайенски пипер е популярен в цял свят, включително и в България. В южните американски щати е важна съставка за използване на люти сосове и лют оцет. Присъства и в азиатската кухня. В Мексико се използва за овкусяване на енчилада, за сухо натриване на печено месо или за бобови ястия.
Лютивост:30 000 - 50 000 сковила  

Люти чушки: Хранителни факти и ефекти върху здравето

Хабанеро

Една от най-популярните люти чушки в света заради рекламата в различни мексикански ресторанти. Името произхожда от Хавана, столицата на Куба, макар да идва от полуостров Юкатан в Мексико.
Лютивост: 100 000 - 300 000 сковила

Още: Какъв църковен празник е на 19 януари - традиции и обичаи

Още: Как да си отгледаме роза в саксия през зимата

Каролина Рийпър

Може би не е сред най-популярните сортове у нас, но е истински рекордьор по лютивост. Постепенно “превзема” и България. Внимавайте, когато я консумирате! Тя е около 10 пъти по-люта от традиционните люти чушки в България. Това е убийствен хибрид, създаден от “лудия американец” Ед Къри, кръстоска между пакистанска Нага и Червено хабанеро.
Вкусът се определя като “убийствено” лютив. Регистрирана е в книгата на Гинес с рекордните 2 милиона сковила. Препоръчително е да се накисне в гореща вода за около 20 минути и тогава да се консумира.
Лютивост: 2 000 000 сковила!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес